Një planet me madhësinë e Tokës u gjet në orbitën e një ylli, mund të jetë i banueshëm - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Një planet me madhësinë e Tokës u gjet në orbitën e një ylli, mund të jetë i banueshëm

NULL NULL
11.01.2023 17:48

Një mision i NASA-s ka pikasur një ekzoplanet me madhësinë e Tokës që rrotullohet rreth një ylli të vogël rreth 100 vite dritë larg.

Planeti, i quajtur TOI 700 e, ka të ngjarë të jetë shkëmbor dhe 95 për qind i madhësisë së botës sonë. Trupi qiellor është planeti i katërt që zbulohet në orbitën e yllit të vogël, M TOI 700. Të gjithë ekzoplanetët u gjetën nga sateliti “Transiting Exoplanet Survey” i NASA-s, ose misioni TESS.

Një planet tjetër në sistem, i zbuluar në vitin 2020 dhe i quajtur TOI 700 d, ka gjithashtu madhësinë e Tokës. Të dy këta ekzoplanetë ekzistojnë në zonën e banueshme të yllit të tyre, ose vetëm në distancën e duhur nga ylli që uji i lëngshëm mund të ekzistojë potencialisht në sipërfaqet e tyre. Potenciali për ujë të lëngshëm sugjeron se vetë planetët mund të jenë, ose mund të kenë qenë dikur, të banueshëm për jetën.

Zbulimi i planetit të katërt u njoftua të martën në takimin e 241-të të Shoqatës Amerikane Astronomike në Seattle dhe një studim rreth ekzoplanetit është pranuar për botim nga “The Astrophysical Journal Letters”.

“Ky është një nga vetëm disa sisteme me planetë të shumtë, të vegjël, në zonë të banueshme që ne njohim”, tha autorja kryesore e studimit Emily Gilbert, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv

“Kjo e bën sistemin TOI 700 një perspektivë emocionuese për ndjekje shtesë. Planeti e është rreth 10 për qind më i vogël se planeti d, kështu që sistemi tregon gjithashtu se si vëzhgimet shtesë të TESS na ndihmojnë të gjejmë botë gjithnjë e më të vogla”.

Yjet e vegjël dhe të ftohtë M si TOI 700 janë të zakonshëm në univers dhe shumë prej tyre janë gjetur të kenë ekzoplanetë në vitet e fundit, si sistemi TRAPPIST-1 dhe shtatë ekzoplanetët e tij që Teleskopi Hapësinor James Webb do të vëzhgojë.