Një diamant i zi 555 karatësh, që besohet se 'ra nga qielli’, është në shitje

Një diamant i zi 555 karatësh, që besohet se ‘ra nga qielli’, është në shitje

NULL NULL
4 months më parë

Perla e rrallë, diamanti i zi 555,55 karatësh, të cilën shtëpia e ankandit Sotheby’s në Dubai, e ka quajtur “Enigma”, besohet të ketë ardhur nga hapësira e jashtme, ose e krijuar nga një përplasje meteorike ose nga një asteroid “mbajtës diamanti”, që u përplas me Tokën.

Një diamant i zi është një “dukuri jashtëzakonisht e rrallë”, sipas Sotheby’s, i cili pret që ky gur të shitet deri në 6.8 milionë dollarë, kur të dalë në shitje në shkurt në Londër, pasi të ekspozohet në Dubai dhe Los Anxhelos.

Diamantet e zeza, të njohur edhe si diamantet Carbonado, mund të datohen midis 2.6 dhe 3.8 miliardë vjet më parë dhe kanë gjurmë të azotit dhe hidrogjenit, elementë që gjenden në hapësirën ndëryjore. Ato përmbajnë gjithashtu osbornit, një mineral i pranishëm në meteorite, përcjell Klankosova.tv

“Shitja e tij përfaqëson një mundësi një herë në jetë për të përvetësuar një nga mrekullitë më të rralla kozmike miliarda vjeçare të njohura për njerëzimin”, tha ajo në një deklaratë për shtyp të hënën.

Forma e diamantit është frymëzuar nga simboli i palmës së Lindjes së Mesme të Hamsa, një shenjë mbrojtjeje, që do të thotë pesë në arabisht. Sipas drejtuesit të ankandit, tema e pesë shkon në të gjithë gurin. Përveç 555,55 karatëve të tij, ai gjithashtu përmban saktësisht 55 aspekte ose fytyra.

Diamantet e zeza janë shitur në të kaluarën me çmime që tejkalojnë 13 mijë e 600 dollarë për karat, tha Sotheby’s për CNN.