Një burrë kapet nga policia në Peru me një mumie të lashtë të fshehur në çantë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Një burrë kapet nga policia në Peru me një mumie të lashtë të fshehur në çantë

NULL NULL
28.02.2023 18:19

Policia në Peru bëri një zbulim të befasishëm kur kontrolloi një burrë i cili ra në vëmendjen e tyre për aktrim të dehur në një vend të lashtë arkeologjik.

Brenda çantës së tij të frigoriferit ishte një mumie e lashtë.

Burri tha se ai kishte qenë duke ndarë dhomën e tij me mumien e fashuar dhe e konsideronte atë “një lloj të të dashurës shpirtërore”.

Eshtrat i kishte futur në çantë për t’ua treguar miqve të tij, tha ai.

Ai ka shpjeguar se “Juanitën”, siç i kishte vënë nofkën mumies, e ka mbajtur në një kuti në dhomën e tij, pranë televizorit. Ai shtoi se ishte në pronësi të babait të tij, pa specifikuar se si kishte ardhur në posedim të babait të tij.

Ekspertët thanë se trupi ishte midis 600 dhe 800 vjeç dhe se ishte i një mashkulli të rritur dhe jo i një gruaje, siç kishte supozuar burri që u zbulua me të.

Mashkulli i mumifikuar vlerësohet të ketë qenë më shumë se 45 vjeç dhe 1.51 m i gjatë, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Mumia ishte e mbështjellë me fasha në pozicionin e fetusit, i cili është tipik për shumë prej varrimeve parahispanike në zonë.

Mumifikimi praktikohej nga një sërë kulturash në Peru para ardhjes së pushtuesve spanjollë. Disa mumie u varrosën ndërsa të tjerat u nxorën jashtë dhe parakaluan gjatë festivaleve kryesore.

Policia ka sekuestruar mumien e mbajtur në çantën e frigoriferit dhe ia ka dorëzuar Ministrisë së Kulturës të Perusë, e cila kujdeset për trashëgiminë e vendit.

Burri që po transportonte dhe dy miqtë e tij, të cilët janë nga 23 deri në 26 vjeç, u arrestuan dhe po hetohen për krime të mundshme kundër trashëgimisë kulturore të Perusë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.