Nis festivali i filmit "Lumiere" në Lyon të Francës

Nis festivali i filmit “Lumiere” në Lyon të Francës

NULL NULL
1 week më parë

Edicioni i 13-të i Festivalit të Filmit “Lumiere” ka filluar të mbahet në Lyon të Francës nga e shtuna.

Në hapje të festivalit të pranishëm ishin disa nga më të famshmit francez siç janë Rossy de Palma, Irene Jacob, Costa-Gavras, Alain Chabat, Valeria Golino dhe Paolo Sorentino.

Mysafirët do të shpalosin filmat e tyre të parapëlqyer dhe zhvillimet e tyre më të reja.

Aktorja Maggie Gyllenhaal ka prezantuar filmin e tij të parë me regji nga ai “The Lost Daughter”, i bazuar në nga novela e Elena Ferrante.

Për të e kaluara dhe e tashmja e kinemasë janë të pandashme me njëra-tjetrën.

“Unë në një farë forme i kam dhënë vetes një film edukues, për të cilin jam inspiruar nga filmat e vjetër të cilët ishin të këtij lloji”,ka thënë aktorja.

Regjisori norvegjez, Joachim Trier, i cili ishte në mesin e të ftuarve për të parë filmat tha se ndjehet shumë i lumtur dhe i kënaqur me tërë organizimin, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Festivali do të zgjas deri më 17 tetor të këtij viti.