Nis debati final mes Trump dhe Biden - fillimisht flasin për koronavirusin

Nis debati final mes Trump dhe Biden – fillimisht flasin për koronavirusin

NULL NULL
1 muaj më parë

Debati i fundit presidencial i vitit 2020 midis Presidentit Donald Trump dhe të nominuarit demokrat për president, Joe Biden, sapo filloi në Nashville.

Trump hyn në debat në nevojë për një goditje të madhe që do të ndryshojë trajektoren e garës ndërsa ndjek Biden si në sondazhet kombëtare ashtu edhe në vendet kryesore që do të përcaktojnë nëse ai ka një rrugë drejt fitores në Kolegjin Zgjedhor, njofton Klan  Kosova.

Trump ka bërë fushatë në të gjithë vendin me tubime të mbushura me ankesa, duke sulmuar këshilltarët dhe ekspertët e tij mjekësorë, duke fajësuar Kinën për përhapjen e koronavirusit dhe duke refuzuar të marrë faj për trajtimin e tij të dobët në pandemi, e cila ka krijuar një tërheqje të madhe në numrat e tij të sondazheve.

Biden aktualisht ka një epërsi më të madhe në sondazhet kombëtare sesa Hillary Clinton në këtë pikë në 2016.

Në Sondazhin e CNN, Biden po udhëheq Trump me 10 pikë në shkallë vendi dhe ai gjithashtu po tregon një forcë të konsiderueshme në shtetet kryesore të betejës Pensilvania, Michigan dhe Wisconsin ku Trump fitoi me diferenca të ngushta në 2016.