Ngjitja në mes të qelizave mund të tregoj përhapjen e kancerit - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ngjitja në mes të qelizave mund të tregoj përhapjen e kancerit

NULL NULL
28/02/2017

“Ngjitja” e qelizave mund të jetë indikator i gjasave për shpërndarjen e kancerit nëpër pjesët tjera të trupit.

Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë kanë zbuluar që qelizat kancerogjene të cilat ishin për pak të ngjitura me qelizat përreth tyre kanë më shumë gjasë që të migrojnë nëpër inde të tjera.

Ata shpresojnë që kjo mund të ndihmoj në identifikimin e pacientëve të cilët kanë nevojë për tratmane më agresive në fazat e hershme.

Megjithatë këta shkencëtarë kanë paralajmëruar që testimet janë ende në fazat e hershme dhe se nevojiten edhe disa vite para se të fillojnë me testimet klinike.