Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Nëse keni kolesterol të lartë, eliminoni këto 7 ushqime nga dieta juaj

NULL NULL
27.02.2023 13:31

Trupi ynë ka nevojë për kolesterol për të ndërtuar qeliza, por teprica e tij mund të jetë një problem serioz, shpjegon Shoqata Amerikane e Zemrës.

Gjegjësisht, mëlçia jonë prodhon kolesterol natyral që na nevojitet për të ruajtur shëndetin, ndërsa i gjithë kolesteroli i tepërt në trup në përgjithësi vjen nga ushqimi me origjinë shtazore, transmeton Klankosova.tv.

Kardiologu Nick West thotë se megjithëse sasia e kolesterolit që qarkullon në gjak përcaktohet gjenetikisht, ndikimi i dietës nuk duhet nënvlerësuar. Siç ka treguar për portalin The Healthy, përcjell Index.hr, ka disa ushqime që njerëzit me kolesterol të lartë duhet t’i përjashtojnë nga dieta e tyre e përditshme.

Më poshtë i gjeni 7 ushqimet:

Ushqimi i skuqur

Gjalpi

Djathi

Ëmbëlsirat e pjekura

Vaj kokosi

Viçi

Mishi i përpunuar.

Siç shpjegon West, këto ushqime përmbajnë sasi të mëdha yndyrnash, vajrash dhe sheqernash të rafinuar, të cilat janë të rrezikshme për njerëzit me kolesterol të ngritur dhe për këtë arsye duhen shmangur ose të paktën minimizuar, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.