Nëse KEK-u s’ua rrit rrogat, punëtorët paralajmërojnë grevë (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Nëse KEK-u s’ua rrit rrogat, punëtorët paralajmërojnë grevë (VIDEO)

NULL NULL
nga Qendresa Sinani 09.03.2023 20:32
kek korporata energjetike e kosoves

Meqë s’u gjet zgjidhja për rritjen e pagave të tyre, punëtorët e Korporatës Energjetike të Kosovës kanë në plan t’ia arrijnë qëllimit edhe me forma tjera.

Mbi 3 mijë të angazhuar në këtë ndërmarrje u morën vesh që pas një jave të organizohen e të vijnë në Prishtinë, për të protestuar. Por, rroga e ulët, siç thuhet, nuk është telashi i vetëm me të cilin këta thonë se përballën. Shujta e ushqimit është një telash tjetër i tyre.

Nëse protesta nuk ka efekt, krejt punëtorët e KEK-ut, sipas sindikatës, futen në grevë.

Sa i përket ngritjes së pagave, menaxhmenti i KEK-ut tha se janë në komunikim aktiv për të gjetur një zgjidhje bazuar në gjendjen financiare, ndërkohë që siç thanë, për shujtën ditore janë në proces kontraktimi. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS