Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Neo-nazisti rus i akuzuar për krime lufte në Ukrainë, lihet i lirë nga gjykata finlandeze  

NULL NULL
08.12.2023 22:36
Voislav Torden

Një neo-nazist rus i akuzuar për krime lufte në Ukrainë do të lirohet nga burgu në Finlandë pasi një gjykatë vendosi se dërgimi i tij në një burg të mbipopulluar ukrainas ishte i padrejtë.

Gjykata e Lartë finlandeze tha se ekstradimi i Voislav Torden, i njohur gjithashtu si Yan Petrovsky, në Ukrainë do të shkelte një konventë të Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, raporton “The Telegraph”, transmeton Klankosova.tv.

“Ekstradimi i Tordenit në Ukrainë do të çonte në kërcënimin e trajtimit të tij në një mënyrë që cenon dinjitetin njerëzor”, thuhet në vendimin e gjykatës sipas mediave finlandeze. “Torden duhet të lirohet menjëherë”.

Torden, një shtetas i dyfishtë ruso-norvegjez, ishte një nga drejtuesit e grupit paramilitar neo-nazist Rusich që ka qenë i lidhur me njësinë mercenare Wagner.

Rusich ishte i njohur për brutalitetin e tij, madje edhe brenda Wagner-it, dhe ishte i hapur për simpatitë e tij neo-naziste. Luftëtarët e këtij grupi filmuan veten duke i prerë kokën një ushtari ukrainas me thikë në fillim të këtij viti dhe gjithashtu duke vrarë këlyshë.

Avokati finlandez i Torden, Heikki Lampela, konfirmoi vendimin.

“Ai tani është një njeri i lirë dhe mund të largohet nga vendi”, cituan media finlandeze të thoshte Lampela. “Me aq sa di, ai do të shkojë në Rusi”.

Shërbimi i rojeve kufitare të Finlandës tha se po shqyrtonte nëse mund ta akuzonte Torden për shkelje të rregullave kufitare dhe ta mbante atë në burg më gjatë.

Ai kaloi në Finlandë në korrik nga Rusia me një pasaportë false dhe thuhet se po përpiqej të udhëtonte në Francë me gruan e tij.

Raportet thanë se oficerët e inteligjencës ukrainase kishin marrë në pyetje Tordenin në burg dhe ishin të etur për ta gjykuar në një gjykatë në Kiev për krime të dyshuara të kryera pas pushtimit të Ukrainës në vitin 2014.

Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar Tordenin dhe ai është dëbuar nga Norvegjia.

Finlanda hoqi politikën e saj të neutralitetit pas Luftës së Dytë Botërore këtë vit për t’u bashkuar me NATO-n, duke dëmtuar marrëdhëniet me Kremlinin, por duke i dhënë një shtysë aleancës ushtarake perëndimore.

Muajin e kaluar, qeveria finlandeze akuzoi Kremlinin për dërgimin e qëllimshëm të qindra emigrantëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika në kufijtë e tij, si pjesë e “luftës së saj hibride” kundër BE-së. /Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.