Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Në kryeqytet jetojnë 150 ashkali, 30 romë e mbi 10 egjiptianë (VIDEO)

NULL NULL
22.04.2023 20:10
prishtina qyteti

Në komunën e Prishtinës janë të regjistruar 200 qytetarë të cilët i përkasin komuniteteve rome, ashkali e egjiptianë.

Sipas Betim Abdullahut, shef i Zyrës për kthim dhe komunitete në Komunën e Prishtinës, në kryeqytet jetojnë 150 ashkali, 30 romë e mbi 10 egjiptianë.

Pjesa më e madhe e këtyre komuniteteve jetojnë në lagjen “Kodra e Trimave” dhe fëmijët e tyre vijojnë mësimet në shkollat fillore, por një pjesë e tyre e vogël e vazhdojnë shkollimin e mesëm.

Arsye për mos-arsimimin e mëtutjeshëm të këtyre komuniteteve, sipas Abullahut, janë kushtet ekonomike dhe migrimi i madh nëpër komuna tjera si Obiliq e Fushë-Kosovë. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.