Në Gjermani sërish rritje të rasteve me COVID-19

Në Gjermani sërish rritje të rasteve me COVID-19

2 muaj më parë

Në Gjermani ditën e martë janë shënuar sërish rritje e rasteve të infektuara me COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe rreth 1 mijë raste.

Ditëve të fundit kishte rënie të rasteve të infektuara  sipas Institutit për parandalimin e sëmundjeve Robert Koch. Ky Institut gjatë së hënës njoftoi pëe 900 raste,shkruan CNN përcjell Klan Kosova.

Gjermania është përballur me numër te madh të të infektuarve me koronavirus,dhe është kritikuar për rregullat shume të rrepta që ka vënë me qellim parandalimin e përhapjes se infeksioneve si distancimi social dhe përdorimi obligativ i maskave.

Gjermania po ashtu ka marr vendim që të ofroj testim falas për të gjithë ata që hynë në vend nga shtetet e tjera.