Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Në fotografi | Vuajtjet e ukrainasve përgjatë një viti, që nga pushtimi rus

NULL NULL
25.02.2023 00:37

Pushtimi rus i Ukrainës një vit më parë solli vdekje, shkatërrim dhe vështirësi në vend dhe zgjoi frikën për një Luftë të re të Ftohtë.

Sulmi në shkallë të plotë i 24 shkurtit 2022 rezultoi në më shumë se tetë milionë ukrainas që u larguan në eksodin më të madh të refugjatëve që Evropa ka dëshmuar që nga Lufta e Dytë Botërore.

Makina luftarake e Moskës ka bombarduar infrastrukturën. Raketat dhe predha artilerie kanë goditur pa dallim shtëpi, spitale dhe ndërtesa të tjera publike, duke vrarë dhe plagosur mijëra.

Në disa zona, rrënojat e ndërtesave të banimit dhe urave të shkatërruara janë tani tiparet kryesore të peizazhit të ri të Ukrainës të shkatërruar nga lufta. Trupat shtrihen në rrugë, në kopshte, në shtëpi. Makina të djegura nga zjarri dhe automjete të blinduara janë të mbushura nëpër rrugë.

Në Bucha, në veriperëndim të Kievit, ku qindra civilë u gjetën të vdekur pas një tërheqjeje ruse nga qyteti marsin e kaluar, zyrtarët ukrainas pretendojnë mizori. Disa kufoma i kishin duart e lidhura. Janë gjetur varreza masive.

Në Mariupol, sulmet ndaj spitaleve, shkollave, zonave të banuara dhe strukturave dhe vendeve të tjera civile të mbrojtura sipas ligjit ndërkombëtar humanitar u bënë normë.

Ukrainasit shpesh janë të mbyllur për orë të tëra në strehimore të improvizuara me bomba. Shumë prej tyre kanë pasur nevojë të madhe për ushqim dhe ndihma të tjera.

Sulmet ruse në furnizimin me energji elektrike gjatë dimrit lanë shumë pa ngrohje dhe ujë të rrjedhshëm.

KUJDES! PAMJE TË RËNDA!

Personeli ukrainas i urgjencës dhe oficerët e policisë evakuojnë gruan shtatzënë të plagosur, Iryna Kalinina, 32-vjeçe, nga një maternitet që u dëmtua nga një sulm ajror rus në Mariupol, Ukrainë. “Me vritni tani!” ajo bërtiti, teksaata përpiqeshin t’i shpëtonin jetën në një spital tjetër edhe më afër vijës së parë. Fëmija lindi i vdekur dhe gjysmë ore më vonë vdiq edhe Iryna. [Evgeniy Maloletka/AP]

Ukrainasit grumbullohen nën një urë të shkatërruar ndërsa përpiqen të ikin duke kaluar lumin Irpin në periferi të Kievit. [ Emilio Morenatti/AP]

Një shpërthim në një ndërtesë, pasi një tank i ushtrisë ruse qëlloi mbi të në Mariupol. Në katin e shtatë, dy gra të moshuara, Lydya dhe Nataliya, mbetën të mbërthyera në banesën e tyre sepse nuk mund të arrinin në strehimore dhe u vranë nga shpërthimi. Dy trupat e djegur rëndë u varrosën nga fqinjët para ndërtesës. [Evgeniy Maloletka/AP]

Tanket ruse të shkatërruara në një rrugë kryesore pas betejave pranë Brovary, në veri të Kievit. [Felipe Dana/AP]

Një burrë vrapon pasi ka gjetur sende nga një dyqan i djegur pas një sulmi rus në Kharkiv. [Felipe Dana/AP]

Një burrë dhe një fëmijë ngasin një biçikletë teksa trupat e civilëve shtrihen në rrugë në periferinë Bucha të Kievit, të pushtuar nga Rusia. [Vadim Ghirda/AP]

Ushtarët ukrainas mbajnë arkivolin e 38-vjeçarit Volodymyr Losev, gjatë funeralit të tij në Zorya Truda në rajonin Odesa të Ukrainës. Ushtari vullnetar ukrainas u vra më 7 maj, kur automjeti ushtarak me të cilin po drejtonte përplasi një minë në Ukrainën lindore. [Francisco Seco/AP]

Nila Zelinska mban kukullën e mbesës së saj, të gjetur në shtëpinë e saj të shkatërruar në Potashnya në periferi të Kievit. Zelinska sapo ishte kthyer në vendlindjen e saj pasi shpëtoi nga lufta për të zbuluar se tani është e pastrehë. [Natacha Pisarenko/AP]

Një banore e plagosur pas një sulmi rus shtrihet brenda një ambulance përpara se të dërgohej në një spital në Kherson, në jug të Ukrainës. [Bernat Armangue/AP]

Mjekët ushtarakë ukrainas trajtojnë një shok të plagosur që u evakuua nga fusha e betejës, në një spital në rajonin Donetsk të Ukrainës. Ushtari nuk mbijetoi. [Evgeniy Maloletka/AP]

Stanislav i thotë lamtumirë djalit të tij dyvjeçar, Davidit, dhe gruas, Anna, pasi ata hipën në një tren që do t’i çojë në Lviv, nga stacioni në Kiev. Stanislav qëndroi për të luftuar. [Emilio Morenatti/AP]

Një fëmijë në një karrocë kalohet në një shteg të improvizuar ndërsa njerëzit ikin nga Irpin, në periferi të Kievit. [Felipe Dana/AP]

Trupat janë vendosur në një varr masiv në periferi të Mariupolit. [Evgeniy Maloletka/AP]

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.