Në Europë arrestohen 17 persona për terrorizëm - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Në Europë arrestohen 17 persona për terrorizëm

NULL NULL
12/11/2015

Policia ka arrestuar  17 persona  gjatë bastisjeve që janë bërë në disa vende europiane, lidhur me një rrjet të dyshuar për aktivitete ekstremiste.

Në mesin e të arrestuarve ishin gjashtë të dyshuar në Itali, katër në Britani, dhe tre në Norvegji si dhe një shtetas nga Kosova me emrin Eldin Hoxha.

Policia thotë se disa nga të dyshuarit mund të kenë udhëtuar në Siri apo Irak. Agjencia e lajmeve italiane Ansa, tha se të dyshuarit janë akuzuar nga shoqata ndërkombëtare e terrorizmit.

Përdorimi i internetit, shpjegojnë hetuesit, ka lejuar të dyshuarit të anulojnë largësitë mes rezidentëve në vende të ndryshme evropiane, duke u lejuar atyre një kontakt të fortë dhe periodik të grupit, përmes bisedave virtuale me kreun e tyre shpirtëror.