Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Në Derbyshire gjendet koleksionistja e Barbie me 800 kukulla në shtëpinë e saj

NULL NULL
30.07.2023 18:12

Njerëzit në mbarë botën janë aktualisht të fiksuar pas Barbie, me filmin me të njëjtin emër që rezulton të jetë një hit.

Por një grua nga Derbyshire ishte në rrugën e kauzës përpara ringjalljes së etheve Barbie këtë vit, transmeton klankosova.tv.

Artistja, Dawn Austin, nga Belper, ka grumbulluar një koleksion prej më shumë se 800 figurinash që përfshijnë disa dekada.

Ajo u bë një koleksioniste serioze gjatë kohës së saj si studente, mes shpërthimit të faqes së ankandeve në internet eBay.

Austin i vuri sytë kukullës së saj të parë Barbie kur ishte fëmijë i vogël, kur ishte në një aeroport me nënën e saj.

”Për herë të parë i pashë të gjitha këto kukulla me flokë të artë dhe pyeta nëse ishin zana apo engjëj”, thotë ajo, citon bbc, transmeton klankosova.tv.

”Kur isha fëmijë, ishte hapësira për imagjinatë dhe lojë. Ajo mund të ishte ajo që doja”.

“Më kujtohet që Barbie ishte murgeshë, por ajo ishte gjithashtu një fermere – ajo shkoi kudo që mund ta çoni”, shtoi zonja Austin.

Ajo filloi të mbledhë me zell në fillim të viteve 2000, dhe zakoni i saj në eBay u “shkatërrua” pasi pa kukulla nga “epoka e saj” – vitet 1980.

E pyetur se çfarë mendonte për filmin e ri, Austin i dha atij një koment të shkëlqyeshëm dhe tha se vlerësonte referencat për komunitetin e koleksionistëve Barbie.

”Ishte një argëtim kaq i mirë dhe i preferuari im ishte Keni, ai ishte shumë qesharak”.

“Ishte një gëzim dhe kishte disa tundje me kokë për koleksionistët, gjë që ishte mirë”, tha ajo.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme