Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ndryshimet në dietë ndikojnë në kujtesën tuaj

NULL NULL
30.05.2023 11:26

Humbja e kujtesës është një pjesë e pranuar e procesit të plakjes, me kushte shoqëruese si sëmundja e Alzheimerit më të zakonshme sa më i vjetër që të jeni.

Ndërsa kjo mund ta bëjë të duket sikur është një gjë e pashmangshme, hulumtimi ka treguar se dieta mund të luajë një rol në shëndetin tuaj kognitiv, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Sipas një studimi të ri, të publikuar në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences, humbja e kujtesës mund të shkaktohet nga mungesa e disa lëndëve ushqyese.

Studiuesit zbuluan se pjesëmarrësit e studimit me një konsum të ulët të flavanoleve – lëndë ushqyese që gjenden në fruta dhe perime – janë më të prirur ndaj rënies kognitive të lidhur me moshën.

Autori kryesor, profesori Adam Brickman, i Universitetit të Kolumbias në Nju Jork, shpjegoi: “Përmirësimi midis pjesëmarrësve të studimit me dietat me pak flavanol ishte thelbësor.

“Ajo ngre mundësinë e përdorimit të dietave të pasura me flavanol ose suplementeve për të përmirësuar funksionin njohës tek të rriturit ”.

Kolegu i tij dhe autori i vjetër profesori Scott Small shtoi: “Identifikimi i lëndëve ushqyese kritike për zhvillimin e duhur të sistemit nervor të një foshnjeje ishte një arritje kurorëzuese e shkencës së të ushqyerit të shekullit të 20-të.

“Në këtë shekull, ndërsa po jetojmë më gjatë, kërkimet kanë filluar të zbulojnë se nevojiten lëndë ushqyese të ndryshme për të forcuar mendjen tonë të plakur.

“Studimi ynë, i cili mbështetet në biomarkerët e konsumit të flavanolit, mund të përdoret si model nga studiues të tjerë për të identifikuar lëndët ushqyese shtesë dhe të nevojshme.”

Si pjesë e studimit, më shumë se 3 mijë e 500 të rritur të shëndetshëm të moshuar u caktuan rastësisht për të marrë një shtesë ditore ose një placebo për tre vjet.

Pilula aktive përmbante 500 mg flavanole, duke përfshirë 80 mg epicatekins, një sasi që të rriturit këshillohen ta marrin nga ushqimi.

Pas një viti, pjesëmarrësit që raportuan se konsumonin një dietë më të varfër dhe kishin nivele më të ulëta të flavanoleve, panë se rezultatet e tyre të kujtesës u rritën me një mesatare prej 10.5 përqind.

Rezultatet e kujtesës u përmirësuan vetëm pak për të gjithë grupin që merrte flavanolin ditor.

Ushqimet me përmbajtje të lartë flavanole përfshijnë:

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.