Mustafa: Në Bruksel për zhbërjen e strukturave paralele - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mustafa: Në Bruksel për zhbërjen e strukturave paralele

NULL NULL
13/10/2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur se në Bruksel, me homologun e tij serb, Aleksanadar Vuçiq, do të bisedojë për zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri tani.

Ai poashtu ka thënë që do të insistojë në zhbërjen e struktuarave paralele në tërë Kosovën dhe se do të aplikohet edhe reciprociteti në raportet me Serbinë nëse lind nevoja për këtë gjë.

“Të dashur miq,

Kohë më përpara, unë si Kryeministër kam marrë një ftesë nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, zonja Federica Mogherini për një darkë të përbashkët pune, të martën, më 13 tetor 2015 në Bruksel, me kryeministrin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.
Ne shkojmë të ftuar dhe në shtëpinë e mikut, ne ulemi me të ftuarit tjerë. 
Zonja Mogherini ka luajtur një rol të rëndësishëm në procesin e deritashëm të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ajo, institucionet e Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë garantë të këtij procesi. 
Ne kemi mbështetjen e tyre të plotë që secila marrëveshje që arrihet të jetë në të mirë të Kosovës dhe qytetarëve të saj dhe në përputhje të plotë me Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës.
Gjatë kësaj darke pune, ne do të mund të bisedojmë për ecurinë e deritanishme të bisedimeve dhe lidhur me zbatimin e tyre në praktikë. Kosova është e barabartë në këtë proces dhe ne do të insistojmë në zbatimin e të gjitha marrëveshjeve.
Ne kemi dorëzuar në Bashkimin Evropian një raport lidhur me zbatueshmërinë e marrëveshjeve dhe presim nga Bashkimi Evropian të na mbështesë për krijimin e parakushteve për zbatimin e marrëveshjeve, ashtu siç janë nënshkruar.
Ne do të insistojmë në zhbërjen e strukturave paralele të Serbisë në tërë Kosovën. Ne do të këmbëngulim që Serbia të zbatojë marrëveshjet ashtu siç janë dhe do të jemi të vendosur të aplikojmë reciprocitetin nëse paraqitet nevoja.
Me procesin e bisedimeve në Bruksel, Kosova synon të përmbyllë problemet me të cilat përballet që prej përfundimit të luftës dhe të hapë perspektivën e saj zhvillimore dhe integruese. I.M”