Mungesa e gjumit ju trashë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mungesa e gjumit ju trashë

NULL NULL
02/03/2017

Sigurohuni që të flini tetë orë çdo natë.

Hulumtimi i ri ka zbuluar se nëse nuk i përmbahemi orëve të rekomanduara të gjumit, gjasat për të vuajtur nga mbipesha rriten.

Sipas shkencëtarëve,  të flesh më shumë ose më pak se orët e rekomanduara paraqet të njëjtin rrezik për vijën tuaj të trupit, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

Hulumtuesit nga Universiteti i Glasgow i vlerësuan efektet e gjumit në mbi 120 mijë pjesëmarrës.

Ky hulumtim besohet të jetë i pari që e ekzaminon ndërveprimin e shprehive të fjetjes me gjenet e mbipeshës.

Ata që flenë më gjatë rrezikohen nga mbipesha duke peshuar 4 kg më rëndë sipas një studimi të publikuar nga American Journal në Clinical Nutrition.

Ndërsa, ata që flenë më pak se orët e rekomanduara peshuan 2 kg më rëndë se ata që vazhdimisht pushojnë mjaftueshëm.

“Këto të dhëna tregojnë që njerëzit të rrezikuar gjenetikisht nga trashësia, gjumi i pakët ose i tepërt paraqet të ketë një ndikim të kundërt dhe substancial në peshën e tyre të trupit”.