Moska fajëson Kievin dhe vendet perëndimore për bombat ndaj blogerëve ushtarakë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Moska fajëson Kievin dhe vendet perëndimore për bombat ndaj blogerëve ushtarakë

NULL NULL
07.05.2023 13:16
Moska per sulmet nda blogereve

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme ruse fajësoi Ukrainën, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar për bombardimin e makinës së blogerit ushtarak Zakhar Prilepin në qytetin e Nizhny Novgorod të shtunën.

Ministria nuk dha asnjë provë për pretendimet e saj.

Gazeta ruse pro-Kremlinit Izvestia raportoi se Prilepin iu nënshtrua një operacioni të shtunën dhe ndodhet në spital në gjendje të qëndrueshme. Shoferi i tij u vra nga shpërthimi.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës, duke iu përgjigjur gazetës online Ukrainian Pravda, tha për incidentin: “Zyrtarisht, ne nuk mund të konfirmojmë dhe as mohojmë përfshirjen e Shërbimit të Sigurimit në këtë apo atë shpërthim që u ndodh pushtuesve dhe bashkëpunëtorëve të tyre”, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Rusia fajësoi Ukrainën për vdekjen e një tjetër blogeri ushtarak rus në një sulm muajin e kaluar në një St. kafene në Petersburg. Kiev mohoi çdo përfshirje.

Komiteti Hetimor Rus e quajti incidentin e fundit “një akt terrorist” dhe tha se planifikon të hetojë shpërthimin si të tillë.

Komiteti gjithashtu raportoi se një i dyshuar për shpërthimin e makinës me bombë është arrestuar, duke pretenduar se gjatë marrjes në pyetje, ai dëshmoi “se ka vepruar sipas udhëzimeve të shërbimeve speciale ukrainase”, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS