Mos i shtoni sheqer kafesë tuaj - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mos i shtoni sheqer kafesë tuaj

NULL NULL
14/06/2015

Pothuajse të gjithë e përjetojnë ndjesinë e të pasurit nevojë për të shkuar në tualet pas konsumit të kafesë.

Kjo ndodh për shkak të prezencës së kafeinës që përmban kafeja.

Por kafeina përveç dobive të shumta ka ndikim negativ te disa njerëz të cilëve ju bën dëm duke iu shkaktuar telashe me shëndetin e zorrëve, si ngërçe, diarre dhe lëvizje më të shpeshtë të zorrëve, transmeton Klan Kosova.

Kjo sipas ekspertëve të fushës gastrointensinale shkaktohet nga shtesat që njerëzit i bëjën kafes duke i shtuar sheqer, dhe qumësht.

Sipas ekspertëve këto të fundit përmbajnë laktozë gjë që ndikon në punë më të tendosur të sistemit të tretjes.

Nëse konsumoni kafe shumë shpesh atëherë gjëja më e mirë është që të përkujdeseni për veten tuaj është të konsumoni kafe të dekafeinuar për shkak të përmbajtjes më të vogël të kafeinës.

Kështu që keni parasysh që më shumë se dy apo tre filxhanë kafe mund të shkaktojnë diarre te disa persona, zgjedhja më e mirë është përcaktimi i dozës në bazë të dobive që ju i përfitoni vetë. / klankosova.tv