Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Moderna: Vaksina e përditësuar kundër COVID-19 është efektive ndaj varianteve më të reja

NULL NULL
06.09.2023 17:30
Moderna

Vaksina e fundit e Moderna duket efektive kundër llojeve aktuale të COVID-19.

Të mërkurën, prodhuesi i vaksinave raportoi të dhëna të reja të provës që konfirmojnë një rritje 8.7 deri në 11 herë në antitrupat neutralizues kundër forcave qarkulluese, duke përfshirë variantet BA.2.86, EG.5 dhe FL.1.5.1 shumë të ndjekura.

Vaksina e përditësuar e mRNA është në pritje të miratimit nga FDA për sezonin e vaksinimit të vjeshtës, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Varianti BA.2.86, Pirola, është një lloj shumë i ndryshueshëm i COVID-19 me mbi 30 mutacione. Është shënuar nga CDC si potencialisht më i aftë për të shkaktuar infeksion te njerëzit me infeksion të mëparshëm ose vaksinim të mëparshëm, sipas Moderna.

Për shkak të nivelit të lartë të mutacionit, BA.2.86 ndezi kambanat e alarmit kur u zbulua fillimisht, duke shkaktuar shqetësim në rritje për një tjetër valë vdekjeprurëse. Megjithatë, studimet paraprake më të fundit kanë gjetur antitrupa nga infeksionet e mëparshme dhe vaksinimet duken të afta për të neutralizuar variantin.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme