Mjekët zbulojnë tetë arsye të mundshme pse sëmuremi shpesh - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mjekët zbulojnë tetë arsye të mundshme pse sëmuremi shpesh

NULL NULL
26.04.2023 09:48
Pse sëmuremi

Edhe nëse përgjithësisht jemi të shëndetshëm, gjithmonë ekziston mundësia që të sëmuremi. Megjithatë, sa shpesh do të sëmuremi si person i shëndetshëm, varet nga mënyra se si funksionon trupi ynë, shkruan Health, transmeton Klankosova.tv.

Siç shpjegojnë mjekët, ka disa faktorë që ndikojnë në sistemin tonë imunitar, domethënë mund të dobësojnë sistemin tonë imunitar dhe të çojnë në infeksione të shpeshta, përcjell Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Këto janë:

stresi

obeziteti

dietë e pabalancuar

dehidratim

mungesa e vitaminës D

mungesa e gjumit

konsumimi i shpeshtë i alkoolit

Përveç këtyre, rol të rëndësishëm luan edhe gjenetika. Për shembull, siç shpjegojnë mjekët, gjenetika mund të përcaktojë imunitetin tonë të lindur dhe është pikërisht imuniteti i dobët i lindur që dobëson imunitetin aktiv dhe për rrjedhojë rrit rrezikun e infeksioneve./Klankosova.tv/.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO