Ministri izraelit thotë se “nuk ka popull palestinez” - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ministri izraelit thotë se “nuk ka popull palestinez”

NULL NULL
21.03.2023 17:38
izrael

Ministri i Financave i ekstremit të djathtë të Izraelit, Bezalel Smotrich, gjatë fundjavës mohoi ekzistencën e popullit ose kombit palestinez, duke shkaktuar një qortim nga Shtetet e Bashkuara vetëm disa javë pasi bëri thirrje që një qytet palestinez të “fshihej”.

Smotrich, një nacionalist hebre, argumentoi se ideja e kombësisë palestineze u shpik në shekullin e kaluar si përgjigje ndaj lëvizjes sioniste për të themeluar Izraelin e sotëm.

“Kush ishte mbreti i parë palestinez? Çfarë gjuhe kanë palestinezët? A ka pasur ndonjëherë një monedhë palestineze? A ka histori apo kulturë palestineze? Asgjë. Nuk ka një gjë të tillë si popull palestinez”, tha Smotrich në një fjalim në Paris, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, i kundërshtoi të hënën komentet, duke thënë se ato nuk do të ndihmonin për të qetësuar tensionet në rajon.

“Ne e kundërshtojmë plotësisht atë lloj gjuhe. Dhe është jashtëzakonisht e padobishme që – përsëri – të përpiqesh të de-përshkallëzosh tensionet dhe të përpiqesh të gjesh një zgjidhje të qëndrueshme me dy shtete duke shkuar përpara”, tha Kirby, duke folur për Channel 13 izraelit. “Ne nuk duam të shohim asnjë retorikë, asnjë veprimi ose retorika – sinqerisht – që mund të qëndrojë në rrugë ose të bëhet pengesë për një zgjidhje të zbatueshme me dy shtete, dhe një gjuhë si kjo”.

Presidenca e Autoritetit Palestinez i kritikoi deklaratat e Smotrichit si “raciste”, duke i quajtur ato “një përpjekje për të falsifikuar historinë”.

Në një deklaratë, PA pohoi se populli palestinez “ka ekzistuar në këtë tokë përgjithmonë”.

Hamasi, lëvizja militante islamike palestineze që drejton Gazën dhe bën thirrje për shkatërrimin e Izraelit, i quajti gjithashtu raciste komentet e Smotrich, duke thënë se ato “reflektojnë qartë politikat fashiste të zgjerimit të vendbanimeve koloniale dhe dëbimit të detyruar të popullit palestinez, mbi të cilin u themelua shteti pushtues”, në lidhje me Izraelin.