22:40, 21 Maj 2019

Mijëra protestues cekë po protestojnë për të katërtën javë me radhë kundër ministres së Drejtësisë, prej së cilës ata frikohen se mund të ndikojë në një rast kriminal kundër Kryeministrit, Andrej Babis.

Protestuesit thonë se komentet dhe veprimet e ministres së Drejtësisë, Marie Benesova kanë qenë përkrahëse ndaj Babis, një miliarder i kthyer në politikan, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Ai akuzohet për përvetësim të dy milionë eurove në mënyrë të paligjshme nga fondet e Bashkimit Evropian një dekadë më parë, në kohën se merrej me biznes.

Babis ka mohuar akuzat e ngritura ndaj tij.

Si pjesëtare e Parlamentit në vitin 2017 Benesova ka qenë në mesin e një grupi të vogël të ligjvënësve që nuk i kishte dhënë përkrahje heqjes së imunitetit parlamentar të Babis lidhur me rastin.

Konkurs Pune

Lexo më shumë