Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mënyra të shëndetshme për të argumentuar me partnerin tuaj

NULL NULL
27.02.2023 11:21

Konflikti është një pjesë normale e çdo marrëdhënieje. Por ajo që me të vërtetë ka rëndësi është se si ne merremi me këtë konflikt dhe si argumentojmë. Pra, nëse ndjeheni sikur argumentet tuaja mund të jenë më të mira, ky artikull është për ju.

Të jeni objektiv, jo emocional

Në vapën e momentit, është shumë e lehtë të përplasesh partnerët tanë me sulme personale dhe emocionale. Por kjo kurrë nuk çon në zgjidhje ose komunikim të hapur. Pra, përqendrohuni gjithmonë në fakte dhe jini sa më objektiv të jetë e mundur.

Përdorni argumente për të eksploruar situatën

Ne shpesh i qasemi argumenteve me një perspektivë “Unë jam i drejtë-ju jeni i zgjuar”, por kjo nuk bën hapësirë për perspektivën ose ndjenjat e partnerit tuaj. Pra, në vend që të shikoni argumentet si një fushëbetejë, shikoni ato si një shans për të eksploruar dhe për të njohur partnerin tuaj dhe nga vjen. Kjo mund t’ju ndihmojë të rriteni në mirëkuptim dhe të dilni me një zgjidhje të zbatueshme.

Mos harroni se të dy jeni në të njëjtin ekip

Ju të dy mund ta urreni situatën, por mos lejoni që t’ju verbojë për faktin se të dy e doni njëri-tjetrin dhe se jeni në të njëjtin ekip. Mos harroni se nuk ka të bëjë me fitimin e argumentit, të kesh dorën e sipërme ose të provosh dikë të gabuar.

Bëhet fjalë për krijimin e paqes dhe ecjen përpara së bashku.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.