Medikamenti më i ri nga çokollata - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Medikamenti më i ri nga çokollata

NULL NULL
04/10/2015

Chocoholis, do të jetë medikamenti juaj më i zakonshëm që do të keni ndonjëherë.

Kjo sipas shkencëtarëve të cilët pretendojnë se kanë zbuluar një sekret të vogël prei cokollatës e shëndetshme kjo që mund të merret si ilaç.

Ajo tashmë tingëllon më bukur sesa të thuash se do të përdorë një antibiotik.

Kështu sipas studiuesve, shkencëtarët pohojnë se mbase çokollata ka një përbërës kyç të saj kako-në, ajo është mjaft e shëndetshme, ngase përmbanë antioksidantë të rëndësishëm dhe përmbanë poashtu minerale.

Ky zbulim i cili thuhet të jetë mjaft i madh vie në të mirën e shëndetit të njeriut, ngase mund të luaj rol të rëndësishëm në uljen e presionit të gjakut dhe lufton në mbajtjen e kolesterolit të mirë, transmeton Klan Kosova.

Por ky përbërës i mrekullueshëm është kompensuar zakonisht nga fakti se shumica e medikamenteve të çokollatave përmbajnë të paktën 70% yndyrë dhe sheqer.

Megjithatë ky i fundit është duke u zhvilluar nga kompania Kuka Xoco, dhe përmbanë vetëm 35% të sheqerit dhe yndyrës, e që do të thotë që efektin kryesor dhe më shëndet mirë e ka kakao, transmeton Klan Kosova.