Më shumë se 1.3 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina në Poloni - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Më shumë se 1.3 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina në Poloni

NULL NULL
4 months më parë

Të paktën 1.33 milionë njerëz kanë mbërritur në Poloni nga Ukraina që kur Rusia nisi pushtimin e saj ushtarak, tha të mërkurën ambasada e Polonisë në Bashkimin Evropian, duke cituar shifra nga agjencia e rojes kufitare të vendit.

“Ndër ta, 93% janë ukrainas, 1% janë polakë dhe 6% janë nga 100 vende të tjera të ndryshme”, thuhet në postim.

Vetëm të martën, rreth 125,800 njerëz kaluan në Poloni, sipas agjencisë, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.