Më 2018, vetëm katërpërqind të ndërmarrjeve të mëdha (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Më 2018, vetëm katërpërqind të ndërmarrjeve të mëdha (VIDEO)

NULL NULL
20.11.2019 20:17

1 deri në 4 punëtorë u punësuan në 96 % të ndërmarrjeve kosovare që u regjistruan në vitin 2018, derisa në të njëjtin vit nuk u regjistrua asnjë kompani me mbi 250 të punësuar.

Këto shifra  të mërkurën i bëri të ditura kryeministri në largim Ramush Haradinaj, derisa potencoi që zhvillimi ekonomik është një nga sfidat që duhet të trajtohet me urgjencë.

E pasardhësi potencial i Haradinajt, Albin Kurti zhvillimin ekonomik të vendit po e sheh krahas reformës që po planifikon ta bëjë  në kurikulat mësimore që sipas tij duhet të përshtaten me tregun e punës.

Këto komente të dy këta I bënë në konferencën  “Drejt ekosistemeve inovative me shkallë të vogël në Kosovë”, që u organizua nga kolegji UBT , ambasada e Finlandës dhe UNDP.

Kronikë e gazetares Dafina Jegeni-Krasniqi.