13:13, 7 Korrik 2020

Rastet e koronavirusit në Afrikën e Jugut kanë kaluar shifrën e 200 mijëve.

Ministri i Shëndetësisë Zweli Mkhize tha se katër provinca ishin në rrezik të një rritje – duke shtuar se një bllokim për ato krahina ishte i mundur.

Provincat e prekura janë Gauteng, Kepi Perëndimor, Kepi Lindor dhe KwaZulu-Natal.

Ministria e shëndetësisë, megjithatë, thotë se një rritje më e madhe mund të kishte përjetuar nëse vendi nuk do të ishte futur në bllokim, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Afrika e Jugut është në proces të lehtësojë kufizimet e saj në fazat më të fundit që është rihapja e shkollave për më shumë studentë këtë javë.

 

Konkurs Pune

Lexo më shumë