Mbështetja e Perëndimit për Ukrainën rrit shanset për luftë bërthamore, thotë Lukashenko - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mbështetja e Perëndimit për Ukrainën rrit shanset për luftë bërthamore, thotë Lukashenko

NULL NULL
31.03.2023 15:00
Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, ka thënë se mbështetja e vendeve perëndimore për Kievin po rrit gjasat për një luftë bërthamore.

“Si rezultat i përpjekjeve të Shteteve të Bashkuara dhe satelitëve të saj, në Ukrainë është nisur një luftë në shkallë të gjerë… Një luftë e tretë botërore me zjarre bërthamore që duken në horizont”, tha Lukashenko në një fjalim televiziv para ligjvënësve.

Lukashenko tha gjithashtu se planet e Rusisë për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusi ishin një shans për të mbrojtur Minskun nga kërcënimet perëndimore.

Aleati i ngushtë i Kremlinit bëri thirrje për një “armëpushim” dhe bisedime “pa parakushte” midis Moskës dhe Kievit, transmeton Klankosova.tv.

“Ne duhet të ndalemi tani, përpara se të fillojë një përshkallëzim. Unë do të rrezikoj të sugjeroj një fund të armiqësive… një deklaratë të një armëpushimi”, deklaroi Lukashenko.

“Të gjitha çështjet territoriale, rindërtimi, siguria dhe të tjera mund dhe duhet të zgjidhen në tryezën e negociatave, pa parakushte”, shtoi Lukashenko, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 1994.