Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mbappe kontaktoi Real Madridin pasi nënshkroi kontratën me PSG-në

NULL NULL
10.03.2023 17:06
Kylian Mbappe

Sulmuesi i Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe, i bëri një lutje të dëshpëruar Real Madridit pasi nënshkroi një kontratë të re për të qëndruar në Paris verën e kaluar.

Agjentët e yllit francez i telefonuan Real Madridit në fund të verës së kaluar për të parë nëse kishte ndonjë shans që klubi spanjoll mund ta nënshkruante atë, sipas MARCA-s. Klubi nuk ishte i përkushtuar në atë kohë, por theksoi se sulmuesi do të duhet të ndryshojë pritjet dhe qëndrimin e tij financiar.

Mbappe thuhet se është gati të largohet me forcë nga Parisi. Ai nuk planifikon të shkaktojë një klauzolë në kontratën e tij, që do ta mbajë atë në PSG deri në vitin 2025. Në vend të kësaj, ai do t’i kërkojë klubit ta nxjerrë atë në shitje në një përpjekje për të detyruar lëvizjen, shkruan Goal, transmeton Klankosova.tv.

Sulmuesi francez nënshkroi një nga marrëveshjet më të mëdha në historinë e futbollit verën e kaluar, me vlerë rreth 6 milionë euro në javë. Kontrata përfshin një bonus masiv nënshkrimi prej 180 milionë eurosh që do të paguhet plotësisht – edhe nëse lojtari vendos të largohet nga klubi përpara se marrëveshja e tij të skadojë në 2024.

Pavarësisht dëshirës së Mbappes për t’u larguar nga klubi, një lëvizje do të jetë e vështirë. PSG-ja thuhet se do të hezitojë të shesë yllin e tyre këtë verë. Ndërkohë, Madridi nuk do të dëshirojë të negociojë me një çmim specifik. Në vend të kësaj, ata kanë një sy për të sjellë Erling Haaland në 2024 – kur klauzola e tij e lirimit prej 200 milionë euro mund të aktivizohet.

Menaxheri Christophe Galtier këmbënguli se Mbappe do të qëndrojë derisa t’i skadojë kontrata:

“Nuk duhet të përpiqem të bind Kylian Mbappen për projektin e PSG-së. Kylian është një lojtar i Paris Saint-Germain, ai e tregon këtë në çdo lojë dhe ka një vendosmëri të madhe për të pasur sukses dhe për ta sjellë klubin sa më lart që të jetë e mundur”, insistoi ai në një konferencë për shtyp.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.