Lukashenko akuzon Lituaninë se ka hedhur trupa të pajetë në kufirin me Bjellorusinë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lukashenko akuzon Lituaninë se ka hedhur trupa të pajetë në kufirin me Bjellorusinë

NULL NULL
29/11/2021

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, akuzoi të hënën autoritetet lituaneze për hedhjen e trupave të emigrantëve në kufirin mes dy vendeve.

Pretendimi u hodh poshtë nga Lituania në mes të tensioneve kufitare në rritje midis Bjellorusisë dhe fqinjëve të saj të Bashkimit Evropian.

Lukashenko paralajmëroi gjithashtu se vendi i tij do të qëndrojë plotësisht pas aleatit të tij, Rusisë, nëse autoritetet ukrainase nisin një ofensivë kundër rebelëve të mbështetur nga Moska në Ukrainën lindore.

Ai u përpoq të hidhte tensionet mbi emigrantët si pjesë e një komploti të supozuar perëndimor kundër Bjellorusisë dhe Rusisë, shkruan Euronews, përcjell Klankosova.tv

Lukashenko tha në një takim me drejtuesit e tij të lartë ushtarakë se rojet kufitare bjelloruse gjetën trupat e dy emigrantëve të mbetur në kufi gjatë fundjavës.

“Ata vendosin një trup të pajetë, ose, me siguri, një person që është ende gjallë, në një thes dhe e hedhin në kufi”, bërtiti Lukashenko.

Shërbimi Shtetëror i Rojës Kufitare të Lituanisë hodhi poshtë pretendimin bjellorus, duke thënë se autoritetet bjelloruse janë përpjekur vazhdimisht të inskenojnë dhe drejtojnë rrahjet, gjymtimin apo edhe vdekjen e emigrantëve, ndërsa fajësojnë Lituaninë për një trajtim çnjerëzor.

BE-ja e ka akuzuar Lukashenkon për kryerjen e një “sulmi hibrid” kundër saj, duke përdorur emigrantët e dëshpëruar si pengje dhe duke i mashtruar ata në përpjekje për të kaluar në Poloninë dhe Lituaninë, anëtarët e BE-së, për të destabilizuar të gjithë bllokun.

BE thotë se kjo është hakmarrja e Lukashenkos për sanksionet e BE-së të vendosura ndaj Bjellorusisë pas shtypjes brutale të saj ndaj protestuesve të demokracisë.

Autoritetet bjelloruse i kanë mohuar akuzat dhe i kanë kundërpërgjigjur BE-së, duke e akuzuar atë se nuk ka ofruar kalim të sigurt për emigrantët.