Lufta në Ukrainë, Putini thotë se ekzistenca e shtetit rus është në rrezik - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lufta në Ukrainë, Putini thotë se ekzistenca e shtetit rus është në rrezik

NULL NULL
14.03.2023 15:10

Vladimir Putin ka thënë se ekzistenca e Rusisë si shtet është në rrezik në luftën kundër Ukrainës.

Duke folur me punëtorët në një fabrikë aviacioni, Putin përsëriti pretendimet se Perëndimi synon ta shkatërrojë Rusinë.

Ai ka akuzuar më parë Perëndimin për përdorimin e Ukrainës si një mjet për t’i shkaktuar një “humbje strategjike” fqinjit të saj.

“Pra, për ne kjo nuk është një detyrë gjeopolitike, por një detyrë e mbijetesës së shtetësisë ruse, duke krijuar kushte për zhvillimin e ardhshëm të vendit dhe fëmijëve tanë”, tha Putini.

ShBA-ja, Britania e Madhe, BE-ja dhe aleatët e tjerë kanë thënë se po e ndihmojnë Ukrainën për të mbrojtur veten kundër një pushtimi të stilit perandorak.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.