LIVE| Historike: Charles III kurorëzohet për Mbret, Camila për Mbretëreshë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

LIVE| Historike: Charles III kurorëzohet për Mbret, Camila për Mbretëreshë

NULL NULL
06.05.2023 12:37
Mbreti e Mbreteresha

Pas 70 vjetësh Mbretëria e Bashkuar ka mbajtur ceremoninë e kurorëzimit mbretëror. Kjo vjen pas kurorëzimit që iu bë Mbretëreshës Elizabeth në vitin 1953, ku pas vdekjes së saj, tash postin e mbretit zyrtarisht e merr i biri Charles.

15:35 – Mbreti e Mbretëresha dalin në ballkonin e Pallatit Buckingham për të përshëndetur popullin

Mbreti Charles III dhe Camilla kanë dalë në ballkonin e Pallatit Buckingham, në një nga momentet më të pritura të ditës.

Shfaqja e parë e regjistruar në ballkon mbretëror ishte në vitin 1851, kur Mbretëresha Victoria përshëndeti mbështetësit gjatë festimeve për të shënuar hapjen e Ekspozitës së Madhe.

Që atëherë ajo është bërë një pjesë kryesore e ngjarjeve mbretërore, me fotot që zakonisht shfaqen në faqet e para të gazetave të nesërmen.

14:10 – Mbreti Charles III largohet nga katedralja nën tingujt e himnit “Zotit e ruaj Mbretin”

Mbreti Charles III doli nga Westminster Abbey, teksa të ftuarit në katedrale kënduan himnin kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar “Zoti ruaj Mbretin”.

Mbreti dhe Mbretëresha tani do të udhëheqin një tjetër procesion luksoz në karrocën e tyre me kuaj dhe do të përshëndesin njerëzit, përpara se të kthehen në Pallatin Buckingham.


13:20 – Camilla kurorëzohet zyrtarisht mbretëreshë

Tani që Mbreti Charles III është kurorëzuar, Mbretëresha Camilla mori kurorëzimin e saj, megjithëse në një formë paksa të ndryshme.

Ashtu si i shoqi, ajo është vajosur me vaj të shenjtë nga Kryepeshkopi i Canterbury-t, por pa një ekran, gjë që tregon natyrën e ndryshme të vajosjes së një bashkëshorteje në krahasim me një sovran në fuqi.

Mbajtësi i Shtëpisë së Xhevahireve më pas paraqet Unazën e Bashkëshortit, e cila simbolizon premtimin dhe angazhimin, duke e “martuar” atë me Mbretin dhe me Perëndinë dhe njerëzit e tyre.

Më pas, ajo kurorëzohet me kurorën e Mbretëreshës Mari, duke shënuar herën e parë në historinë e kohëve të fundit që një kurorë e re nuk është bërë posaçërisht për këtë rast.

Camilla nuk bëri një betim kurorëzimi.


13:05 – Kurorëzohet Mbreti Charles III

Për herë të parë në shtatë dekada, një monark i ri britanik është kurorëzuar zyrtarisht.

Kryepeshkopi i Canterbury Justin Welby vendosi kurorën e Shën Eduardit mbi kokën e Charles III, pjesa më e rëndësishme e shërbimit të kurorëzimit.

Ndërsa përgatitej ta bënte këtë, Uelbi tha: “Mbreti i mbretërve dhe Zot i zotëve, bekoje, të lutemi, këtë kurorë, dhe kështu shenjtëro shërbëtorin tënd Charles, mbi kokën e të cilit sot e vendos atë si një shenjë madhështie mbretërore, që ai të kurorëzohet me favorin tënd të hirshëm dhe të mbushet me hir të bollshëm dhe të gjitha virtytet princërore; nëpërmjet atij që jeton dhe mbretëron suprem mbi të gjitha gjërat, një Perëndi i vetëm, botë pa fund. Amen.”

Pasi kurorëzoi Mbretin, Welby tha: “Zoti e ruaj mbretin”.


12:50 – Pjesa më e shenjtë e shërbimit po ndodh tani, larg syve të publikut

Faza e tretë dhe më e shenjtë e shërbesës, vajosja, është duke u zhvilluar.

Filloi me gjunjëzimin e Mbretit dhe Mbretëreshës në Chairs of Estate, ndërsa kori këndonte në anglisht, uellsisht, galisht dhe irlandishte. Kryepeshkopi i Canterbury-t drejtoi një lutje të shkurtër.

Tani po fillon pjesa më dramatike e ceremonisë. Është i vetmi seksion që po zhvillohet larg turmës dhe kamerave.

Dekani i Westminster derdh vaj të shenjtë nga Ampulla, një balonë ari në formë shqiponje, në lugën e kurorëzimit dhe më pas kryepeshkopi i Canterbury e vajos mbretin në kokën, gjoks dhe duar, sipas liturgjisë së Kishës së Anglisë.

Luga prej argjendi e shekullit të 12-të është objekti më i vjetër i përdorur në kurorëzime, pasi i ka mbijetuar zhdukjes gjatë Luftës Civile Angleze. Në të kundërt, Ampulla ka shumë të ngjarë të jetë shkrirë. Një i ri u krijua për kurorëzimin e mbretit Charles II në vitin 1661, pas rivendosjes së monarkisë një vit më parë.

Vajosja bëhet pas një ekrani me tre anë, që bllokon pamjen për publikun, ndërsa Charles është ulur në karrigen e kurorëzimit.

Në sfond, Kori i Westminster Abbey këndon himnin “Prifti Zadok” nga George Frideric Handel, i cili u kompozua për kurorëzimin e mbretit George II në 1727 dhe u interpretua në çdo kurorëzim britanik që atëherë.


12:45 – Sunak bën lexim nga Bibla në ceremoninë e kurorëzimit të Mbretit Charles III

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak, ka lexuar letrën drejtuar Kolosianëve nga Bibla, në ceremoninë e kurorëzimit të Mbretit Charles III.

“Për këtë arsye edhe ne, që nga dita që e dëgjuam, nuk pushojmë së luturi për ju dhe së kërkuari që ju të mund të mbusheni me njohurinë e vullnetit të tij me gjithë mençurinë dhe zgjuarsinë shpirtërore; që të mund të ecni të denjë për Zot, duke qenë i frytshëm në çdo vepër të mirë dhe duke u rritur në njohurinë e Perëndisë; i forcuar me çdo fuqi, sipas fuqisë së tij të lavdishme, në çdo durim dhe gëzim; duke falënderuar Atin që na bëri të takojmë për të qenë pjesëmarrës në trashëgiminë e shenjtorëve në dritë, që na çliroi nga pushteti i errësirës dhe na përktheu në mbretërinë e Birit të tij të dashur, në të cilin kemi shpengimin me anë të gjakut të tij, madje faljen e mëkateve është shëmbëlltyra e Perëndisë së padukshëm, të parëlindurit të çdo krijese, sepse prej tij u krijuan të gjitha gjërat që janë në qiej dhe ato në tokë, të dukshme dhe të padukshme, qofshin ato frone, sundime, principata ose pushtete. Të gjitha gjërat u krijuan prej tij dhe për të dhe ai është para çdo gjëje, dhe të gjitha gjërat qëndrojnë prej tij”.


12:38 – Mbreti Charles lutet me zë të lartë – hera e parë që një monark e bën këtë në një kurorëzim

Mbreti Charles ka lexuar një lutje me zë të lartë, duke u bërë monarku i parë që e bën këtë në një kurorëzim.

Ja lutja që ai lexoi:

“Perëndia e dhembshurisë dhe e mëshirës, Biri i të cilit nuk u dërgua për t’i shërbyer, por për të shërbyer, jep hir që të gjej në shërbimin tënd lirinë e përsosur dhe në atë liri njohjen e së vërtetës sate. Më dhuro që të jem një bekim për të gjithë fëmijët e tu, të çdo besimi, që së bashku të mund të zbulojmë rrugët e butësisë dhe të udhëhiqemi në shtigjet e paqes, nëpërmjet Jezu Krishtit, Zotit tonë. Amen”.


12:23 – Mbreti Charles III bën betimin e kurorëzimit

Mbreti Charles III ka bërë betimin e kurorëzimit.

Betimi u bë me Biblën, si “ligji mbretëror” me të cilin duhet të qeveriset.

Prezantimi i Biblës daton që nga kurorëzimi i përbashkët i Uilliam III dhe Marisë II në vitin 1689.

Para se të bënte betimin, Mbreti Charles pranoi kushtet e tij, duke përfshirë nxitjen e “një mjedisi në të cilin njerëzit e të gjitha besimeve mund të jetojnë të lirë”. Kjo shtesë në shërbim pasqyron fjalët e mbretëreshës së ndjerë, kur ajo tha se roli i kishës “nuk është të mbrojë anglikanizmin duke përjashtuar fetë e tjera”, por në vend të kësaj ka një “detyrë të mbrojë praktikën e lirë të të gjitha besimeve në këtë vend”, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv

Charles vendosi duart mbi Biblën dhe premtoi t’i përmbahet betimit, duke u betuar se do të qeverisë popullin e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut dhe Komonuelthin, duke ruajtur ligjet e Perëndisë.


12:04 – Mbreti Charles mbërrin në Westminster Abbey për kurorëzimin

Mbreti dhe Mbretëresha kanë mbërritur në Westminster Abbey, me fillimin e ceremonisë historike të kurorëzimit.

Mbreti Charles III dhe gruaja e tij, Camilla, do të kurorëzohen si Mbreti dhe Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar dhe mbretërive të tjera të Komonuelthit, në një ceremoni që ka tërhequr vëmendjen globale dhe të ftuar të nderuar, transmeton Klankosova.tv

Kurorëzimi zyrtar i Charles III si mbret vjen 70 vjet pas atij të së ëmës, Mbretëreshës Elizabeth. Kujtojmë se Mbretëresha Elizabeth vdiq në shtator të vitit të kaluar, duke i kaluar kështu posti i mbtetit automatikisht birit të saj, Charles.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.