Lija e majmunëve: Shtatë raste të konfirmuara në Angli - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lija e majmunëve: Shtatë raste të konfirmuara në Angli

NULL NULL
1 month më parë

Katër raste të tjera të lisë së majmunëve janë zbuluar në Angli, thanë zyrtarët shëndetësorë.

Rastet e reja të infeksionit të rrallë viral nuk duket se janë të lidhura me dy rastet e mëparshme të konfirmuara të shpallura më 14 maj dhe një rast të mëparshëm më 7 maj, tha Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.

Nga katër të rejat, tre ishin në Londër dhe një rast i lidhur ishte në verilindje. Të katërt duket se janë infektuar në kryeqytet, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Do të thotë se aktualisht janë shtatë raste të konfirmuara në MB, të diagnostikuara midis 6 dhe 15 majit.

Rasti i parë ishte një person, i cili kohët e fundit kishte udhëtuar në Nigeri, ku besohej se kishin kontraktuar infeksionin, përpara se të udhëtonin në MB.

Dy rastet e shpallura më 14 maj jetojnë së bashku në të njëjtën familje. Ato nuk janë të lidhura me rastin e mëparshëm.