Lavrov në OKB i mohon akuzat perëndimore për abuzimin e luftën në Ukrainë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lavrov në OKB i mohon akuzat perëndimore për abuzimin e luftën në Ukrainë

NULL NULL
22/09/2022

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, e ka mbajtur fjalimin e tij para Këshillit të Sigurimit të OKB-së, një ditë pasi udhëheqësi rus Vladimir Putin bëri thirrje për mobilizim të pjesshëm ushtarak.

Ai i hodhi poshtë akuzat perëndimore për abuzimet ruse në Ukrainë, duke bërë thirrje për ndëshkimin e qeverisë së Kievit.

“Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre, me bashkëpunimin e organizatave ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, kanë mbuluar krimet e regjimit të Kievit,” pohoi Lavrov, pasi Këshilli kishte dëgjuar më herët rrëfime të shumta të abuzimeve të të drejtave të njeriut të kryera nga zyrtarët rusë gjatë luftës. .

Në fjalimin e tij, menjëherë pas Lavrov, Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly, e përshkroi pushtimin e Ukrainës si asgjë më shumë se një “luftë pushtuese” dhe një “sulm ndaj kartës së OKB-së”.