Kurti takon eurodeputetin bullgar, merr mbështetje për aplikimin e Kosovës në BE - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti takon eurodeputetin bullgar, merr mbështetje për aplikimin e Kosovës në BE

NULL NULL
16.03.2023 18:16
Kurti dhe eurodeputeti bullgar

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, bashkë me amabasdorin e Kosovës në Bruksel, Agron Bajrami, takuan eurodeputetin bullgar, Andrey Kovatchev, nga grupi i Partisë Popullore Evropiane.

Kurti e Kovatchev folën për takimin e 18 marsit në Ohër mes Kosovës e Serbisë por edhe për pritjet e takimit.

“Në takim u diskutua mbi reformat e ndërmarra nga Qeveria dhe progresi i shënuar, rrugëtimin evropian dhe procesin e dialogut”.

“Kryeministri Kurti e njoftoi eurodeputetin Kovatchev me arritjet kryesore të qeverisë, e cila javën tjetër mbush plot dy vjet, duke veçuar sukseset në sundimin e ligjit dhe luftimin e korrupsionit të reflektuara dhe në raportet e rankimet ndërkombëtare”, thuhet në njoftimin e qeverisë, transmeton Klankosova.tv.

Ndërsa, bëhet e ditur se Kovatchev tha se heqja e vizave për Kosovën duhet të vazhdojë pa vonesa, teksa sipas tij, kanë mbetur edhe pak hapa deri në përfundimin e këtij procesi.

“Ai po ashtu dha mbështetjen e tij të plotë për aplikimin e Kosovës në Bashkimin Evropian”, thuhet në njoftimin e qeverisë.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.