Kurti takoi ambasadorët Davenport dhe Kolly, biseduan për themelimin e njësisë së përkthimit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti takoi ambasadorët Davenport dhe Kolly, biseduan për themelimin e njësisë së përkthimit

NULL NULL
17.03.2023 15:37
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot ka takuar Shefin e  Misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadorin Michael Davenport dhe ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Thomas Kolly, me të cilët ka biseduar për themelimin e njësisë së përkthimit, harmonizimit dhe kontrollim gjuhësor në kuadër të Zyrës së Kryeministrit.

Zyra e Kryeministrit përmes një njoftimi bëri të ditur se Kurti e ka konfirmuar përkushtimin e Qeverisë ndaj themelimit të njësisë së përkthimit, përcjell Klankosova.tv.

“Kryeministri Kurti konfirmoi përkushtimin e Qeverisë ndaj themelimit të njësisë së përkthimit, njësi kjo e re që do të sigurojë kualitetin e përkthimeve në kuadër të Qeverisë, në të gjitha gjuhët zyrtare në Republikën e Kosovës.Përkthimi cilësor ndikon në qasje më të lehtë në drejtësi për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës. Për të gjetur zgjidhjen më të mirë në shërbim të funksionalitetit të zyrës, OSBE ka prodhuar raport që do shqyrtohet nga grupi punues”.

“Lidhur me këtë, Kryeministri ka potencuar që grupi punues i udhëhequr nga Komisioneri për Gjuhë, Slavisa Mladenoviq, duhet të veprojë në bazë të legjislacionit në fuqi për Organizimin dhe Funksionimin e Administratës Shtetërore, e duke marrë parasysh procesin e riorganizimit të brendshëm të Zyrës së Kryeministrit”, thuhet tutje në njoftim.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.