Kujdes në përgatitjen e ushqimit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kujdes në përgatitjen e ushqimit

NULL NULL
01/06/2015

Kur ju uleni për të ngrënë ushqim, duhet të siguroheni që e përgatisni atë në mënyrë të duhur.

Ndiqni këto rregulla për disa nga ushqimet për shëndet më të mirë.

Vezët e skuqura

Mos e skuqni vezën në tigan. Përpiquni ta vendosni në tostierë, pa vaj gatimi për rreth 2-3 minuta dhe kaloritë që do të merrni, do të jenë më të reduktuara.

Kafe dhe kos

Përzieni kafe të ftohtë dhe kos në mikser duke krijuar një masë të vetme. Është më e shijshme dhe sigurisht kurseni kohë

Drithëra

Hidhni në fillim qumështin pastaj drithërat. Rekomandohet gjysmë filxhan qumësht dhe një lugë dridhra.

Reçel

Në vend të reçelit mund të përdorni gjalpë kikiriku ose krem djathi. Kështu mund t’i jepni trupit proteina dhe energji për të vazhduar ditën. Reçeli përmban shumë kalori.

Kos frutash

Kosi i thjeshtë përmban proteina të nevojshme për trupin. Përpiquni ta përgatisni vetë në shtëpi duke përzier frutat e preferuara (rrush të thatë, mollë) disa bajame dhe erëza si xhenxhefil, kanellë, kakao pluhur.