Kroati Lovren pensionohet nga futbolli ndërkombëtar - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kroati Lovren pensionohet nga futbolli ndërkombëtar

NULL NULL
23.02.2023 17:41

Mbrojtësi kroat, Dejan Lovren, ka njoftuar pensionimin e tij nga kombëtarja e Kroacisë.

33-vjeçari njoftoi se do të varë këpucët e tij ndërkombëtare, rreth 14 vjet pasi kishte bërë debutimin e tij për Kroacinë.

Lovren, tani në periudhën e tij të dytë në Lyon pasi u bashkua nga Zeniti në janar, e krahasoi veshjen e fanellës së famshme të Kroacisë me “veshjen e pelerinës së Supermenit”, në një deklaratë emocionale lamtumire.

“Ka ardhur koha që unë t’i them lamtumirën e fundit kombëtares kroate. Si fëmijë, ëndërroja të luaja në turne të mëdha dhe të vishja atë këmishë bardhekuq. Vura për herë të parë fanellën kroate kur isha nëntë vjeç dhe nuk do ta harroj kurrë atë ndjenjë të veçantë – si të vesh pelerinën e Supermenit. U ndjeva i fuqishëm, i sigurt dhe i patrembur, ashtu si superheroi im i preferuar”, ka shkruar Lovren në një postim në Twitter.

“Kapitujt më të bukur të historisë sime të kombëtares ishin ata që kemi shkruar gjatë pesë viteve të fundit. Kjo është, nëse jam i sinqertë, është ende një ëndërr e plotë për mua. Kaq shumë emocione kaluan nëpër mua, veçanërisht në vitin 2018 dhe 2022, dhe e kam të vështirë t’i shpreh këto përvoja me fjalë. Këto kujtime do të mbeten përgjithmonë në zemrën time. Nga thellësia e zemrës sime, faleminderit”.

Gjatë karrierës së tij gati një dekadë e gjysmë të gjatë në Kroaci, Lovren bëri 78 paraqitje dhe shënoi pesë gola, shkruan Goal, transmeton Klankosova.tv.

Siç përmend ai në deklaratën e tij, momentet më të suksesshme të mbrojtësit erdhën gjatë dy paraqitjeve të tij të fundit në Kupën e Botës. Ai u paraqit në çdo ndeshje të Rusisë 2018.