Kriza e karburantit prek fermerët ukrainas - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kriza e karburantit prek fermerët ukrainas

NULL NULL
1 month më parë

Pasi po kalojnë sezonin e mbjelljes së pranverës, ndonjëherë me ndihmën e jelekëve antiplumb dhe helmetave, fermerët ukrainas po përballen me një sfidë tjetër – gjetjen e mjaftueshëm të naftës për të korrat që vijnë.

Lufta me Rusinë shkurtoi furnizimet me karburant ashtu si fermerët shtuan punën për sezonin e pranverës dhe ata kanë humbur rreth 85 për qind të furnizimeve të tyre normale që nga fillimi i konfliktit më 24 shkurt, thonë fermerët, shpërndarësit e karburantit dhe analistët, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Sipërfaqja totale e mbjellë me drithë këtë pranverë tashmë pritet të jetë deri në 30 për qind më e vogël se vitin e kaluar për shkak të luftimeve dhe rendimentet mund të bien gjithashtu nëse fermerët nuk marrin karburant në mënyrë që të mund të aplikojnë kimikate dhe të korrin të korrat në kohën e duhur.

Ukraina zakonisht mbështetet tek Rusia, Bjellorusia dhe importet nga vende të tjera që vijnë nga deti për pjesën më të madhe të karburantit të saj.

Vitin e kaluar më shumë se 60 për qind e naftës në Ukrainë erdhi nga Rusia dhe Bjellorusia, vlerëson konsulenca ukrainase e produkteve të naftës A-95.

Tani, Ukraina është detyruar të ndërmarrë mënyra të kushtueshme dhe komplekse për të sjellë karburant nëpërmjet tokës nga fqinjët si Polonia dhe Rumania, megjithëse mungesa e kapacitetit dhe burokracitë i kanë ngadalësuar këto përpjekje, tha Shoqata e Naftës dhe Gazit të Ukrainës.

Ukraina ishte eksportuesi i katërt më i madh në botë i drithërave sezonin e kaluar, duke dërguar produkte të tilla si grurë dhe misër në Afrikë dhe Lindjen e Mesme, si dhe duke furnizuar gjysmën e drithit të blerë nga Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së për ndihmë urgjente.

Midis janarit dhe qershorit 2021, Ukraina eksportoi 45 milionë tonë drithë. Pritej të rritej deri në 65 milionë pas një korrje rekord në fund të vitit të kaluar, por lufta ka lënë rreth 21 milionë tonë të bllokuar në kapanone në të gjithë territorin që ajo kontrollon ndërsa sezoni 2021/22 përfundon muajin e ardhshëm.