Krejt çfarë dihet për të shtënat me armë në Kentucky ku u vranë pesë vetë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Krejt çfarë dihet për të shtënat me armë në Kentucky ku u vranë pesë vetë

NULL NULL
11.04.2023 09:08
Kentucky

Një punonjës banke 25-vjeçar hapi zjarr në vendin e tij të punës në qendër të qytetit Louisville, Kentucky, të hënën në mëngjes dhe transmetoi drejtpërdrejt sulmin që la pesë të vdekur dhe tetë të tjerë të plagosur, thanë autoritetet.

Personi i armatosur u identifikua si Connor Sturgeon, një punonjës në Old National Bank, sipas shefit të përkohshëm të policisë metro të Louisville, Jacquelyn Gwinn-Villaroel. Ai u vra nga policia pas një shkëmbimi zjarri me autoritetet, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

Katër nga viktimat, të cilët vdiqën të hënën në mëngjes, u identifikuan si Joshua Barrick, 40 vjeç; Juliana Farmer, 45 vjeçe; Tommy Elliott, 63 vjeç; dhe James Tutt, 64 vjeç. Më vonë atë mbrëmje, policia tha se viktima e pestë – 57-vjeçarja Deana Eckert – vdiq gjithashtu.

Autoritetet fillimisht thanë se nëntë të tjerë u plagosën në sulm, duke përfshirë një oficer policie 26-vjeçar i cili u diplomua në akademinë e policisë vetëm 10 ditë më parë dhe u qëllua në kokë.

Pesë nga të vdekurit kishin marrë plagë nga arma e zjarrit, tha një zëdhënës i spitalit. Më vonë të hënën mbrëma, policia tha se Eckert, një nga viktimat e plagosur, kishte ndërruar jetë, duke e çuar numrin e të vdekurve në pesë.

Të shtënat masive filluan në Old National Bank në East Main Street pak pas orës 8:30 të mëngjesit, tha policia, rreth 30 minuta përpara se banka të hapej për publikun. Kjo ndodhi gjatë një takimi të punonjësve në mëngjes, ku disa u shfaqën personalisht dhe të tjerët virtualisht, tha për CNN Rebecca Buchheit-Sims, një menaxhere në bankë.

Ajo shikonte nga kompjuteri i saj teksa kolegët e saj u qëlluan me armë.

Oficerët arritën në bankë brenda tre minutave dhe zbuluan se sulmuesi ishte ende duke qëlluar, tha zëvendës shefi i policisë së metrosë së Louisville, Paul Humphrey. Oficerët u përplasën me të armatosurin, duke e vrarë atë, tha Gwinn-Villaroel.

Kryebashkiaku Craig Greenberg falënderoi reaguesit e parë “të guximshëm dhe heroikë” për veprimet e tyre. “Pa dyshim veprimet e tyre shpëtuan jetë,” tha ai.

Kujtojmë se ka pasur të paktën 145 të shtëna masive në SHBA këtë vit, sipas të dhënave nga Arkivi i Dhunës me Armë.

Arma e përdorur në të shtënat ishte një pushkë e tipit AR-15, tha një burim federal i zbatimit të ligjit për CNN. AR-15, një pushkë gjysmë automatike, është pushka sportive më e popullarizuar në SHBA, dhe rreth 24.6 milionë njerëz kanë pasur një pushkë AR-15 ose një stil të ngjashëm, sipas Anketës Kombëtare të Armëve të Zjarrit 2021.

klankosova.tv