17:05, 25 Nëntor 2019

Hendbollistët e Kombëtares së Kosovës të hënën e kanë luajtur ndeshjen e fundit në turneun ndërkombëtar të mbajtur në Antalya të Turqisë.

Në ndeshjen e fundit Kosova humbi nga Maqedonia Veriore me rezultat 30:27, transmeton Klan Kosova.

“Kosova ka fituar ndaj Italisë dhe Turqisë B, kurse pësoi nga Turqia A dhe Maqedonia Veriore. Kundër Maqedonisë Veriore prapë me efikasitet shumë të lartë është shquar kapitenia Leonora Demaj që ka shënuar 12 gola. Edhe lojtaret tjera kanë dhënë më të mirën e tyre”.

“Shtabi teknik i Kombëtares sonë e ka vlerësuar shumë të suksesshëm turneun në Turqi. Qëllimi që ishte vënë për këtë pjesëmarrje është realizuar në tërësi, ndonëse për nga cilësia e shfaqur, Kombëtarja jonë është dashur të ketë të paktën tri fitore”.

“Gjatë qëndrimit në Antalya janë provuar lojtare të reja, ndërsa motrat Marigona Hajdari e Arlinda Hajdari janë dëshmuar si përforcim shumë i madh për Kombëtaren tonë. Në nivel të lartë është paraqitur edhe Mirjeta Bytyqi, kurse vlera kanë shfaqur edhe lojtaret tjera. Ndeshjet në Turqi i shërbejnë Kombëtares sonë edhe për komponim të mëtejmë, ndërsa me rritjen e konkurencës është rritur edhe optimizmi për ndeshjet e marsit që i luajmë me Bjellorusinë”.

“Mos të harrojmë që Kosova në Antalya është paraqitur pa thuajse gjysmën e ekipit. Për shkak të angazhimeve personale kanë munguar Albana Arifi, Dorentina Osmani, Elma Kameri, Ardiana Merditaj, Fitore Aliu, Aurora Shehdadi, Meltem Ylberi e disa lojtare të tjera”.

Maqedonia Veriore – Kosova 30:27 (17:13)

Maqedonia Veriore: Cakidova 4, Brizovska, Tasevska, Markovic, Gjorgievska 8, Serafimova, Sedlovska, Nikolov, Jankurovska 6, Stojanovska 6, Micevska, Kiprnanovska, Kaladjievska, Djatevska, Livrinka 2, Sazdovska 4

Kosova: Ahmetxhekaj, Istrefi, Mehmeti 4, Kursani, A. Hajdari 3, Kelmendi, Rugova 2, Uka, Stagova, Gjikokaj 2, Demaj 12, Lekaj, Kastrati, Bytyqi 3, M. Hajdari 1, Ujkiq

klankosova.tv

Konkurs Pune

Lexo më shumë