Koronavirusi arrin në Europë, konfirmohen dy rastet e para në Francë

Koronavirusi arrin në Europë, konfirmohen dy rastet e para në Francë

8 muaj më parë

Franca ka konfirmuar dy rastet e para të Koronavirusit në Europë.

Agnès Buzyn, ministre e Shëndetësisë në Francë, u tha gazetarëve se një rast ishte në Paris dhe tjetri Bordeaux, njofton Klan Kosova.

Ka të ngjarë që ka raste të tjera në Europë, shtoi ajo, pasi paralajmëroi njerëzit që kishin udhëtuar në Kinë për të shmangur shkuarjen në dhomat e urgjencës në rast se ato kanë simptoma, njofton Klan Kosova.

“Në dhomat e urgjencës njerëzit rrezikojnë të kenë kontakt me të tjerët”, u tha Buzyn gazetarëve.

Numri i të vdekurve është 26 nga Koronavirusi.

Qindra raste janë konfirmuar në Kinë, në Korenë e Jugut dhe në Japoni.