8:19, 20 Maj 2019

Komediani ukrainas Volodimir Zelensky, sot zyrtarisht do të bëhet presidenti i ri i këtij vendi në një ceremoni në kryeqytetin Kiev.

Zelensky, i cili nuk ka përvojë të mëparshme politike, shënoi një fitore të madhe në zgjedhjet presidenciale të muajit të kaluar.

Ai mposhti në garën presidenciale Petro Poroshenkon, i cili kishte qenë në pushtet që nga viti 2014.

Zelensky ka premtuar të luftojë korrupsionin dhe t’i japë fund luftës me rebelët e mbështetur nga Rusia në lindje.

Nuk është e qartë se cilat çështje do të jenë temë diskutimi në fjalimin e tij të parë si udhëheqës. A

ktori i mëparshëm televiziv ka thënë pak që nga fitorja e tij më 21 prill.

Konkurs Pune

Lexo më shumë