Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Komandanti Munsch vizitoi KFOR-in: Një batalion është i gatshëm nëse shfaqet nevoja

NULL NULL
nga Hekuran Sokoli 31.05.2023 16:36
munch kfor

Stuart B. Munsch – komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta Aleate (KFBA) të NATO-s në Napoli, ka vizituar sot Kosovën, ka njoftuar .

Ai është takuar me komandantin e Forcave të NATO-s në Kosovë (KFOR-in) për të diskutuar planet dhe operacionet e ardhshme për të ruajtur, me paanshmëri ndaj të gjitha palëve, një mjedis të sigurt në Kosovë, në përputhje me mandatin e KFOR-it në OKB, bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ka njoftuar KFBA e NATO-s në Napoli përmes Twitterit.

Diskutimet e tyre, sipas njoftimit, përfshinin angazhimin e 700 trupave shtesë nga batalioni rezervë i thirrur në Kosovë nga NATO për të normalizuar situatën dhe për të garantuar sigurinë, si dhe angazhimin e mundshëm të një batalioni tjetër rezervë që është vendosur në gatishmëri të lartë.

Munsch ka vlerësuar largpamësinë dhe veprimet e KFOR-it në parandalimin e lëndimeve dhe humbjeve të jetëve nga dhuna e 29 majit në Kosovë.

Ai është takuar me ushtarët e KFOR-it nga Hungaria dhe Italia, të cilët janë lënduar në dhunën e 29 majit në Zveçan gjatë kryerjes së misionit të tyre sipas mandatit të KFOR-it të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të ruajtur një mjedis të sigurt në Kosovë.

Komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s në Napoli ka vlerësuar profesionalizmin, guximin dhe përmbajtjen e tyre në trajtimin e dhunës. Ai ka falënderuar gjithashtu kombet e Hungarisë dhe Italisë për ofrimin e ushtarëve të tillë të trajnuar mirë.

Ai është takuar gjithashtu me ambasadorët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara në Kosovë për t’u konsultuar me ta për mbështetjen e tyre për një rikthim në dialog dhe për t’i dhënë fund dhunës.

Munsch e ka mbyllur vizitën e tij duke u bërë thirrje “të gjitha palëve, përfshirë ato që vendosën kushtet për dhunën më 29 maj, të përmbahen nga vendimet dhe veprimet e mëtejshme të papërgjegjshme dhe në vend të kësaj të angazhohen në negociata diplomatike në mirëbesim për të përmirësuar marrëdhëniet, brenda kuadrit të dialogut të lehtësuar nga BE-ja.

klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.