Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ndryshimi i qasjes së Gjermanisë tani është boshtor për luftën në Ukrainë

123
string(13) "John Kampfner" string(90) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2021/10/0D75FC0C-1BF5-4401-9E3D-DF66CE8E503D.jpeg"
nga John Kampfner 16.05.2023 13:40
John Kamphfner

Ndryshe prej politikanëve britanikë apo francezë, Olaf Scholz nuk bën pompozitet. As nuk josh. Burri që ngre sytë kur përpiqet të buzëqeshë, kancelar i Gjermanisë, mirëpriti presidentin e Ukrainës në Berlin të dielën me ngurtësi karakteristike.

Megjithatë, nga të gjitha takimet e Volodymyr Zelenskiy me liderët e tjerë evropianë në ditët e fundit  – nga Roma në Paris te Chequers për më shumë pajisje dhe më shumë përafrime me Rishi Sunak – dita e tij në Gjermani mund të mbahet mend si më e rëndësishmja. Njoftimi në prag të vizitës së tij për dyfishimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë në një total prej më shumë se 5 miliardë euro më në fund e nxjerr Gjermaninë nga i ftohti. Pasojat mund të marrin kohë për tu barë në fushëbeteja, por që në terma strategjikë ato janë të menjëhershme.

Zelenskiy e di se ai ka ndoshta ka vetëm gjashtë deri në tetë muaj për kundërsulmin e tij për të bërë depërtime të mjaftueshme për ta shtyrë Rusinë të largohet nga zonat që ajo pushtoi më 2022 dhe, ende më mirë, nga tokat që ajo aneksoi më 2014. Bërja e kësaj do t’i tregonte edhe Perëndimit efektivitetin e mbështetjes së dhënë deri më tani. Ai e di se nëse nuk kryen punë brenda vitit,  ai do të duhet të vazhdojë gjatë vitit tjetër në rrethana edhe më të vështira.

Ai sheh kinezët, francezët dhe të tjerët që shfaqin diplomacinë jo domosdoshmërisht sipas termave të Ukrainës. Në të njëjtën kohë ai është i vetëdijshëm se opinioni publik në disa vende është i luhatur. Mbi të gjitha, ai sheh figurën dërrmuese të Donald Trump që vjen në pah. As edhe perspektiva e një kthimi në Shtëpinë e Bardhë të një njeriu që nuk mund të thotë se cilën palë mbështet, i jep ndihmë Vladimir Putinit dhe forcave të krahut të djathtë ekstrem dhe krahut të majtë ekstrem në Evropë, të cilët vendosin nocionin e paqartë të “paqes” përpara ligjit ndërkombëtar. , vetëvendosjes dhe të drejtave të njeriut.

Kjo është arsyeja pse debati në Evropë, dhe në veçanti në Gjermani, është kaq i rëndësishëm. Gjermanëve u thuhet të tërheqin peshën e tyre, por jo të hedhin peshën e tyre. Ata krenohen me Vergangenheitsbewältigung [kalimi i së shkuarës], për arritjen e tyre në pajtim me të kaluarën e tyre. Megjithatë, vitet e fundit mes disa pjesëve të shoqërisë, veçanërisht socialdemokratëve të Scholz-it, iu mësua një mësim i gabuar. Këta “pacifistë sallonesh” e riinterpretuan frazën “kurrë më” që të nënkuptojë që të mos shkosh më kurrë në luftë, në vend se kurrë të mos ketë konfrontim me tiraninë. Pushtimi i tmerrshëm i Irakut e përforcoi këtë pikëpamje.

Ukraina tani e ka shpartalluar këtë, duke futur një koncept të huaj për disa breza të “luftës së mirë”. Por për të arritur atje duheshin dy qiej. E para ishte Zeitenwende[pika kthyese], fjalimi që Scholz mbajti tre ditë pas pushtimit të Putinit, ku ai deklaroi një qasje të re ndaj superfuqisë dhe 100 miliardë euro shtesë të cilat do të shpenzoheshin për përforcimin e forcave të armatosura të Gjermanisë.

Pasi e kishte thyer shabllonin në mënyrë dramatike, kancelari gjerman iu rikthye tipit, duke aluduar së dyti çdo hap, i frikësuar nga një përplasje  nga partia e tij. Marrëdhëniet u bënë aq toksike sa presidenti gjerman, Frank-Ëalter Steinmeier, u pengua nga ukrainasit në momentin e fundit që ta vizitonte Kievin. Zelenskiy i ftoi të gjithë, por i ngriu gjermanët, të cilët u ankuan se nuk po merrnin meritat që ishin një nga donatorët më të mëdhenj të ndihmës ushtarake, që shkonte në më shumë se dy miliardë euro. Problemi ishte se u ofrua me pa qejf dhe u dorëzua ngadalë.

Tensionet arritën pikun në vjeshtë rreth dërgimit të tankeve Leopard 2 të prodhimit gjerman. Jo vetëm që Scholz refuzoi t’i dërgonte ato, por gjithashtu ndaloi licencat e rieksportit në Ukrainë nga vendet e tjera të tankeve. Ai përfundimisht u tërhoq, duke argumentuar se pozicioni i tij i kishte detyruar amerikanët të lëshonin tanke gjithashtu.

Por pse ky ndryshim në qasje dhe a është i pakthyeshëm? Disa faktorë gjatë muajve fundit kanë transformuar marrëdhëniet midis Gjermanisë dhe Ukrainës. Njëri është emërimi i Boris Pistorius, ministri i parë i Mbrojtjes në vite që ka arritur të përballet me transformimin e kërkuar për ta bërë Gjermaninë lojtarin kryesor ushtarak që i duhet NATO-s. Gjatë një konference javës së kaluar, një nga diplomatët kryesorë gjermanë, Thomas Bagger, i cili së shpejti do të marrë detyrën si zyrtari më i lartë në Ministrinë e Jashtme, tha: “Vendi im tani është në një rrugë për të korrigjuar atë që në pamje të parë ishte gabimi i tij më i madh”. Duke njoftuar paketën e re të masave prej 3 miliardë eurosh për Ukrainën, Pistorius deklaroi: “Gjermania do të ofrojë të gjithë ndihmën që mundet, për aq sa duhet”.

Njerëzit përreth Scholz-it argumentojnë se nëse ai ka qenë më shumë entuziast, ai nuk do të kishte marrë popullin gjerman me vete. Ndërkohë, ministria e tij e Jashtme dhe tani ministria e tij e Mbrojtjes po tregojnë guxim më të madh, jo vetëm ndaj Rusisë, por edhe në operimin e me dilemën gjithnjë e më të vështirë për Kinën si një mundësi biznesi dhe një kërcënim sigurie.

Gjatë së dielës mbrëma, Zelenskiy ishte në qytetin e bukur mesjetar të Aachen për të marrë çmimin Charlemagne për shërbimet në Evropë. Para një audience të madhe, ai foli jo vetëm për luftën, por për vendin e Ukrainës në Bashkimin Evropian.

Kjo është arsyeja pse, nëse – dhe mbetet e madhe nëse – Ukraina mbizotëron dhe fiton luftën, qëllimi i saj më i madh do të jetë pranimi në BE dhe roli i Gjermanisë (dhe Francës e Polonisë) do të jetë aq thelbësor. Mbretëria e Bashkuar, për fat të keq, nuk do të jetë në tryezë. Për sa i përket Scholzit, sa herë që Zelenskiy i referohej ngrohtësisht në fjalimin e tij (“miku im Olaf”), kancelari dukej sikur shqetësohej me kufjet ose kravatën. Ai mund të mos jetë në gjendje të bëjë punë njerëzore, por ai është njeriu më i rëndësishëm me të cilin do të duhet të punonin ukrainasit.

John Kampfner është autor dhe komentator britanik.

Tekst i publikuar në The Gurdian, përkthyer nga KlanKosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme