Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hillary Clinton e krahason Trumpin me Hitlerin dhe paralajmëroi se ai do t’i jepte fund demokracisë

123
string(10) "Sam Levine" string(66) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2023/11/1516644112489.jpg"
nga Sam Levine 09.11.2023 15:57

Hillary Clinton e ka krahasuar Donald Trumpin me Adolf Hitlerin teksa ofroi një paralajmërim të hapur për rreziqet e një presidence të dytë Trump.

Trump i rikthyer në Shtëpinë e Bardhë, tha Clinton gjatë një paraqitjeje në emisionin e bisedimeve të përditshme të ABC-së The View të mërkurën, “do të ishte fundi i vendit tonë siç e njohim ne, dhe nuk e them lehtë”.

Ish-zonja e parë, senatorja dhe sekretarja e shtetit tha: “Kur isha sekretare e shtetit, flisja për ‘një dhe u bë’. Ajo që dua të them me këtë është se njerëzit do të zgjidheshin në mënyrë legjitime dhe më pas do të përpiqeshin të zhduknin zgjedhjet, të zhduknin opozitën dhe të zhduknin shtypin e lirë.”

Pastaj Clinton shtoi: “Hitleri u zgjodh siç duhet. Papritur dikush me ato prirje, prirje diktatoriale, autoritare, do të ishte sikur ‘në rregull, do ta mbyllim këtë, do t’i hedhim këta njerëz në burg.’ Dhe ata zakonisht nuk e telegrafonin këtë. Trump po na tregon se çfarë ka ndërmend të bëjë.”

Komentet e Clintonit erdhën disa ditë pas një raporti të Washington Post që detajonte se si Trump po diskuton se si të përdorë departamentin e drejtësisë për të hetuar rivalët politikë dhe ish-aleatët që kanë qenë kritikë ndaj tij nëse ai kthehet në Shtëpinë e Bardhë. Ai po diskuton gjithashtu thirrjen e Aktit të Kryengritjes në ditën e tij të parë në detyrë, i cili do t’i lejonte atij të përdorte ushtrinë amerikane brenda vendit për të shuar protestat dhe mospajtimet, diçka për të cilën u diskutua nga udhëheqësit ushtarakë gjatë presidencës së tij një mandate.

Ekipi i Trump po përgatitet gjithashtu të stafojë një administratë të mundshme me avokatë më radikalë të krahut të djathtë, të cilët kanë më pak gjasa të pengojnë përpjekjet për t’i penguar, ndërsa ai shtyn kufijtë e pushtetit presidencial, raportoi New York Times.

Një sondazh i New York Times/Siena i publikuar të dielën tregon se Trump udhëheq Joe Biden në disa shtete kyçe të fushëbetejës. Trump përballet me akuza penale në katër raste të ndryshme, të cilat do të dalin në gjyq vitin e ardhshëm. Fitimi i presidencës kuptohet gjerësisht se është shansi më i mirë i Trump për t’i shpëtuar përgjegjësisë. Dhe sondazhi tregon se shumë votues që u pyetën do të ktheheshin te Biden nëse Trump dënohej.

Por Clinton dha një paralajmërim të qartë.

“Trump po na tregon se çfarë ka ndërmend të bëjë”, tha Clinton në The View.

“Mbajeni atë për fjalës së tij.”

 

Shkruar nga Sam Levine, raportues që mbulon të drejtat e votës në Shtetet e Bashkuara në The Guardian. 

Përkthyer nga klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme