Gara e vitit 2024 nuk do të jetë si në 2020: E mira dhe e keqja për Biden - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gara e vitit 2024 nuk do të jetë si në 2020: E mira dhe e keqja për Biden

123
string(31) "Will Weissert & Zeke Miller" string(60) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2023/04/autoret.png"
26.04.2023 12:59
Joe Biden_kandidatura

Asnjë gagaritje pate nuk ka të ngjarë të ndërpresë fjalimet e tij këtë herë.

Ndërsa presidenti Joe Biden kërkon një mandat të dytë, ai nuk do të duhet të varet nga lidhjet e zymta të Zoom, ose të mbajë shënime në teatro kryesisht bosh me pjesëmarrësit në karrige të rrethuara nga shenja në dysheme për të siguruar distancim të mjaftueshëm shoqëror. Këshilltarët e tij nuk do të shqyrtojnë shpërthimin e gripit të vitit 1918 për të dhëna mbi votimin e epokës së pandemisë.

Me vendin gjithnjë e më të rikthyer në normalitet, Biden mund të fluturojë në Air Force One, në ngjarjet e mbushura me njerëz të fushatës, të bëjë njoftime politikash nga Kopshti i Trëndafilave dhe të formësojë jo vetëm garën presidenciale, por edhe çështjet globale me veprimet e tij.

Ndaj fushata e 2024-ës edhe do të jetë shumë e ndryshme nga edicioni i vitit 2020 i prekur nga koronavirusi, Biden nuk do të jetë në gjendje të qëndrojë në Shtëpinë e Bardhë duke kandiduar në të njëjtën mënyrë që e fitoi atë tre vjet më parë. Ngjarjet virtuale të ofruara nga një dhomë pushimi në bodrum ai i shndërroi në një studio në shtëpinë e tij në Delaware dhe shmangia e udhëtimeve me muaj të tërë nuk do të funksionojë këtë herë.

Një kthim në ritmet më tipike të fushatës paraqet mundësi dhe sfida të mundshme për Biden.

Bllokimi e bëri fushatën e vitit 2020 shumë më pak rraskapitëse, aq sa Donald Trump akuzoi shpesh Biden, tani 80 vjeç, për injorim të votuesve. Por shmangia e turmave shpeshherë e bëri më të vështirë për Biden që të ndezë entuziazmin e mbështetësve. Ai gjithashtu shmangi llojin e ndërveprimeve spontane me publikun dhe shtypin që çuan në gafa të paharrueshme në të kaluarën, por ndonjëherë krijonin momente të këndshme.

”Nëse ndonjë kandidat presidencial përfitoi nga forma virtuale e vitit 2020, ai ishte Joe”, tha strategia demokrate Nicole Brener-Schmitz. ”Por ai ka treguar gjatë presidencës së tij se është plotësisht i aftë për të udhëtuar, mitingje, ngjarje dhe bashki. Nuk duhet të ketë asnjë shqetësim se ka një fushatë ‘normale’ dhe publiku amerikan do të thotë ‘Oh jo’”.

Këshilltarët e Biden thonë se midis shumë ndryshimeve shoqërore të shkaktuara nga pandemia, edhe fushata ndryshoi. Votuesit u përshtatën me përdorimin e platformave të ndryshme për t’u angazhuar me politikën dhe kandidatët. Ekipi i Biden vë në dukje gjithashtu se presidenti është i vetmi kandidat i suksesshëm kombëtar deri më tani në atë mjedis të ri dhe këshilltarët e tij synojnë të ndërtojnë mësimet e vitit 2020, duke gjetur mënyra të reja për të dhënë mesazhin më efektiv për votuesit individualë.

Vetë Biden ka të ngjarë të mos humbasë fushatën në internet. Kur dha një nga adresat e tij të para virtuale në mars 2020, ai humbi vendin e tij në komentet e tij të përgatitura dhe bëri me gjeste në mënyrë të sikletshme ndaj stafit që qëndronte jashtë kornizës. Dy muaj më vonë, ndërsa Biden praktikisht iu drejtua anëtarëve të Fondit të Fitores së Ishujve Aziatikë të Amerikës dhe Paqësorit, një shpërqendrim më i bezdisshëm jashtë kamerës erdhi nga patat kanadeze të grumbulluara rreth një pellgu në oborrin e tij të pasmë.

”Nëse i dëgjon duke gagaritur, ato po brohorasin”, tha Biden me shaka.

Megjithëse cilësia e prodhimit u përmirësua me kalimin e kohës, prezantimet në internet të Bidenit, shpesh errësoheshin nga ajo që po bënte Trump – aq shumë sa që fushata e Biden-it iu drejtua krijimit të një podcast jetëshkurtër. Ata gjithashtu studiuan votimin gjatë zgjedhjeve afatmesme të vitit 1918, kur pjesëmarrja ra në mes të pandemisë së gripit.

Edhe pasi ai rifilloi fushatën personalisht me qarqet e distancës sociale, mitingjet me makinë dhe ngjarje të tjera të vogla në shtetet e fushëbetejës, Biden pothuajse gjithmonë kthehej çdo natë për të fjetur në shtëpi në Delaware. Këtë herë, Forcat Ajrore do ta çonin përsëri në Shtëpinë e Bardhë ose në Delaware.

Një dobësi e vitit 2020, thonë ndihmësit, ishte paaftësia e Biden për të takuar njerëz në fushatën elektorale. Edhe me mbrojtjen e Shërbimit Sekret, tani do të jetë e mundur një kohë e shkurtër një-në-një – por kjo gjithashtu rrit gjasat që Biden të thotë diçka për të cilën pendohet.

Në dhjetor 2019, një burrë në New Hampshire sugjeroi se Biden ishte shumë i vjetër dhe gjithashtu ngriti pyetje në lidhje me lidhjet e biznesit të djalit të kandidatit të atëhershëm, jashtë shtetit. Biden e quajti atë një “strofkë të mallkuar” dhe duke sugjeruar një garë shtytjeje – që të kujton rastet kur gabimet e tij verbale si zëvendëspresident i bënë disa në zbardhjen e Obamës në Shtëpinë e Bardhë.

Biden ishte gjithashtu në gjendjen e tij më të dobët gjatë fushatës personale në fillim të vitit 2020. Pavarësisht se iu bashkua garës si kryesuesi i perceptuar, ai humbi tre garat e para paraprake demokrate dhe fitoi nominimin e partisë së tij vetëm pasi u përhap pandemia.

Ai ofroi një agjendë kryesore që u bëri thirrje herët të moderuarve demokratë, por u zhvendos në të majtë me afrimin e zgjedhjeve të përgjithshme – duke premtuar rritje të mprehta të shpenzimeve federale për kujdesin shëndetësor, programet sociale dhe mjedisin, ndërsa nxiti prodhimin vendas dhe infrastrukturën e shkatërruar të vendit.

Me demokratët që kontrollonin Kongresin gjatë vitit të kaluar, Biden përmbushi shumë premtime të tilla. Por ai është zhvendosur në qendër kohët e fundit, gjë që disa progresistë thonë se do të tjetërsojë bazën demokratike.

”Nëse ai nuk është i mbyllur hermetikisht dhe nuk dëshiron të flasë me askënd nën 30 vjeç, ai do të pyetet: ”Epo, ju thatë herën e fundit që keni kandiduar për president pikë, pikë, pikë. Çfarë ndodh me këtë?”, tha Norman Solomon, drejtor kombëtar i RootsAction.org, një grup progresiv që mbrojti fushatën “Mos vrapo Joe” duke u përpjekur të bindë Biden të heqë dorë nga një mandat i dytë.

Duke lënë mënjanë pandeminë, fushata e vitit 2020 ishte unike në shpalosjen e një vere protestash që dënonin brutalitetin e policisë dhe padrejtësinë racore që shpërtheu pas vrasjes së George Floyd. Biden nuk ishte në gjendje të bënte Kongresin të miratonte reformën e madhe të drejtësisë penale, duke lënë disa aktivistë me ngjyrë të zhgënjyer, se nuk u bë më shumë për atë çështje ose për të mbrojtur të drejtat e votës në mbarë vendin.

Një sondazh i Associated Press-NORC Qendra për Kërkimin e Çështjeve Publike javën e kaluar zbuloi se vlerësimi 58% i miratimit të presidentit në mesin e të rriturve me ngjyrë ishte ulur ndjeshëm nga afërsisht 9 në 10 që miratuan Biden gjatë muajve të tij të parë në detyrë.

Vetëm rreth gjysma e demokratëve të anketuar thanë se dëshironin që Biden të kandidonte përsëri, por 81% thanë se të paktën ndoshta do ta mbështesnin atë në zgjedhjet e përgjithshme të vitit të ardhshëm. Midis të rriturve me ngjyrë, megjithatë, entuziazmi ngeli: vetëm 41% thanë se duan që ai të kandidojë dhe 55% thanë se ka të ngjarë ta mbështesin atë në zgjedhjet e përgjithshme.

Pyetjet për qëndrueshmërinë fizike të 80-vjeçarit Biden, ndërkohë, do të jenë më të theksuara këtë herë, pasi Biden do të ishte 86 vjeç në përfundim të mandatit të dytë.

Ndihmësit pranojnë se udhëtimet dhe ashpërsia e një fushate normale presidenciale janë brutale, por jo në krahasim me kërkesat e presidencës, me udhëtimet e saj ndërkontinentale të mbushura me bllokime dhe thirrjet e zgjimit në mes të natës për t’iu përgjigjur krizave globale. Dhe për pjesën më të madhe të vitit të ardhshëm, Biden do të përqendrohet më së shumti në punën e tij të përditshme, me këshilltarët e tij që argumentojnë se të qenit një president efektiv e bën çështjen më të mirë se çdo gjë tjetër për katër vjet të tjerë në Shtëpinë e Bardhë.

Demokratët vërejnë gjithashtu se, ndryshe nga viti 2020, kur bllokimet panë që partia dhe mbështetësit kryesorë të saj të jashtëm braktisnin, trokitën në dyer dhe aktivitete të tjera personale për të mobilizuar votuesit e tyre bazë, përpjekje të tilla do të kthehen këtë herë.

Lee Saunders, president i Federatës Amerikane të Punonjësve të Shtetit, Qarkut dhe Komunës, e cila ka 1.4 milionë anëtarë në mbarë vendin, tha se përpjekjet për mobilizimin e votuesve kanë vazhduar që nga lehtësimi i pandemisë. Ato që ndihmuan demokratët në një shfaqje çuditërisht të fortë të zgjedhjeve afatmesme, tashmë janë duke u zhvilluar për vitin 2024, tha ai, dhe po fokusohen në arritjet legjislative të Biden dhe partisë së tij.

”Ne vetëm duhet të flasim për ato fitore. Të gjithë ne kolektivisht: punëtorët dhe aleatët, dhe Shtëpia e Bardhë, dhe miqtë tanë në Hill, guvernatorët tanë, përfaqësuesit tanë shtetërorë dhe kryebashkiakët tanë”, tha Saunders.

Ekipi i Biden është përqendruar më së shumti në kandidimin përsëri kundër Trump. Megjithatë, edhe një revansh nuk do të ishte si viti 2020, pasi Biden do të jetë në detyrë. Kjo e shqetëson Solomonin, i cili tha se Shtëpia e Bardhë e Bidenit ka “shfaqur vetëkënaqësi” duke këmbëngulur që Biden të mund të kryesojë përsëri Trumpin në vitin 2024.

“Këto refrene që dalin nga Shtëpia e Bardhë, “Oh, ai e mundi Trumpin më parë, ai mund ta mundë përsëri”, tha Solomon. “Këtë herë, Biden do të përfaqësojë status quo-në si një detyrë. Ky është një problem thelbësor.”

Por Brener-Schmitz vuri në dukje se presidenti aktual ka gjithmonë një avantazh, duke qenë në gjendje të përdorë bazën dhe infrastrukturën e mbështetësve mbarëkombëtarë të demokratëve, duke e lejuar presidentin të përqendrohet në lidhjen personale me votuesit.

Ajo shtoi: “Kjo është ku Joe Biden lulëzon”.

 

Përveç dy autorëve, me raportin kontribuoi edhe Hannah Fingerhut, autore e Associated Press,

Përkthyer nga klankosova.tv

lajme të ngjashme