Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bob Dole bëri që gjërat të kryheshin

123
string(19) "The Washington Post" string(67) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2021/12/washingtonpost.jpg"
nga The Washington Post 06.12.2021 18:00

Kur ai kandidoi për president si kandidati republikan në vitin 1996, Bob Dole iu rikthye edukimit të tij në Kansas dhe etikës së detyrës, detyrimit dhe këmbënguljes që ai besonte se karakterizonte brezin e tij dhe ata që e formësuan atë.

“Më lejoni të jem ura drejt një kohe qetësie, besimi dhe besimi në veprim”, tha ai.

Vështrimi prapa ka qenë rrallë një strategji ideale e fushatës në Amerikën e prirur përpara, dhe kundërshtari i zotit Dole, Bill Clinton, u përgjigj shpejt:

“Ne nuk kemi nevojë të ndërtojmë një urë për të kaluarën, ne duhet të ndërtojmë një urë kah e ardhmja”.

Në vitet që pasuan, ngritja e një politike të ashpër dhe përçarëse në Amerikë, rënia e respektit për institucionet dhe përbuzja për konsensusin na kanë dhënë një ide më të mirë se çfarë po merrte zoti Dole, i cili vdiq të dielën në moshën 98-vjeçare.

Ai e ktheu kokën pas në jetën e tij – ndoshta duke e idealizuar atë pak, siç bëjnë shumica – dhe reflektoi mbi atë që i ishte dashur një familjeje tipike kansase të kohës së tij për të kapërcyer fatkeqësitë e depresionit dhe të luftës.

Familja e tij ia doli mbanë në kohë të vështira duke u zhvendosur në bodrum dhe duke dhënë me qira pjesën tjetër të shtëpisë së tyre.

Zotri Dole u largua nga kolegji pasi një luftë i bëri thirrje brezit të tij në detyrë.

Ai u kthye në Kansas i plagosur rëndë, i thyer në trup, i varur nga mirësia dhe shqetësimi i të tjerëve, të cilët fjalë për fjalë e kthyen në jetë.

Zotri Dole nuk u shërua kurrë plotësisht.

Ai e jetoi pjesën tjetër të jetës së tij me dhimbje dhe dobësi dhe e ndoqi karrierën e tij politike me një vendosmëri që mund të quhej e zymtë po të mos ishte për një sens humori acerbik dhe ndonjëherë përmbysës që nuk e braktisi kurrë.

Zotri Dole erdhi në Washington në vitin 1961 si thjesht një tjetër kongresmen konservator i Midwestern – të paktën sipas standardeve të kohës – me ambicie të mëdha.

Ai kaloi në senat tetë vjet më vonë dhe përfundimisht në udhëheqjen e partisë së tij në atë dhomë, ku shërbeu për më shumë se një dekadë derisa u largua për kandidimin e tij të pasuksesshëm në presidencë në 1996.

Zotri Dole ishte një figurë ndonjëherë e diskutueshme, e dhënë herë pas here, veçanërisht në fillim të karrierës së tij, ndaj shpërthimeve të acaruara.

Asnjë nga këto nuk duhet të errësojë thelbin dhe rëndësinë e arritjeve të tij.

Ai udhëhoqi – si udhëheqës i pakicës dhe i shumicës – me ndjenjën e nevojës për t’i kryer gjërat.

Ne nuk ishim gjithmonë dakord me të, por për çështje të mëdha si ligjet jetike të të drejtave civile të viteve 1960 dhe më vonë për zgjerimin e mbulimit të pullave ushqimore, ai mbajti qëndrime të forta dhe parimore në favor.

Dhe ai ka punuar me anëtarët e të dyja palëve.

“Senati nuk i shpërblen ekstremet”, tha një koleg, Bill Bradley nga Nju Xhersi, kur zotri Dole u largua nga ai organ në qershor 1996.

Zotri Dole, vazhdoi ai, “dinte të përdorte pushtetin, sepse ai kuptonte se si t’i bënte gjërat. Ndodhin në qendër të këtij institucioni. Dhe kjo është ndërtuar në fund të fundit mbi disa fakte personale. Domethënë, ai e mbajti gjithmonë fjalën. Ai dëgjoi me shumë kujdes. Ai nuk mbajti kurrë mëri”.

Ky ishte, mbani në mend, një demokrat i shquar që diskutonte për liderin e republikanëve të senatit, dhe kjo ishte pothuajse 25 vjet më parë.

Në njëfarë mënyre ju bën të dëshironi të kishte vërtet një urë për në të kaluarën/TheWashingtonPost.

©Klankosova.tv

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme