Kina dërgon aeroplanë luftarakë rreth një ishulli, Tajvani thotë se do ta çojë deri në fund nëse ka luftë

Kina dërgon aeroplanë luftarakë rreth një ishulli, Tajvani thotë se do ta çojë deri në fund nëse ka luftë

NULL NULL
1 week më parë

Kina ka dërguar më shumë aeroplanë luftarakë në zonën ajrore të mbrojtur nga Tajvani të mërkurën rreth një ishulli që Pekini pretendon se është i veti.

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu, tha se do të luftonte deri në fund nëse Kina sulmon, njofton Klan Kosova.

Ishulli demokratik që vetëqeveriset është ankuar për aktivitete të përsëritura ushtarake nga Pekini në muajt e fundit.

Të hënën, Kina tha se një grup transportues avionësh po fluturonin afër ishullit.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se 15 aeroplanë kinezë, përfshirë 12 luftëtarë, hynë në zonën e tyre të identifikimit të mbrojtjes ajrore, me një avion anti-nëndetës që fluturonte në jug përmes Kanalit Bashi midis Tajvanit dhe Filipineve.

Forcat ajrore të Tajvanit dërguan avionë për t’i kapur dhe paralajmëruar kinezët, shtoi ministria.

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha se Shtetet e Bashkuara ishin të shqetësuara për rrezikun e konfliktit, shkruan Reuters.

Marrëdhëniet mes Kinës dhe Tajvanit ka qenë komplekse dhe të diskutueshme për shkak të mosmarrëveshjes mbi statusin politik të Tajvanit.